ЕК: Руската инвазия тества икономическата устойчивост на ЕС

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Европейската комисия преразгледа перспективите на ЕС за икономически растеж надолу, а прогнозата за инфлацията нагоре

Перспективите за икономиката на ЕС преди избухването на войната бяха за продължителна и солидна експанзия, но нахлуването на Русия в Украйна породи нови предизвикателства, точно след като Съюзът се беше възстановил от икономическите въздействия на пандемията, се пише в доклад на Европейската комисия за икономическото развитие на Общността. Чрез по-нататъшен натиск за повишаване на цените на стоките, предизвиквайки подновени смущения в доставките и увеличавайки несигурността, войната изостря вече съществуващите трудности на растежа, които преди това се очакваше да отшумят. Това накара Европейската комисия да преразгледа перспективите на ЕС за растеж надолу, а прогнозата за инфлацията нагоре.

 

Забавяне на растежа, тъй като войната изостря вече съществуващите трудности

Предвижда се БВП на ЕС да остане на положителна територия над прогнозния хоризонт, благодарение на комбинирания ефект от повторното отваряне след заключването заради коронакризата и силните политически действия, предприети в подкрепа на растежа по време на пандемията. А именно, след пандемичното повторно отваряне на услуги с интензивно използване на контакти, силен и все още подобряващ се пазар на труда, по-ниско натрупване на спестявания и фискални мерки за компенсиране на покачващите се цени на енергията са определени в подкрепа на частното потребление. Инвестициите ще могат да се възползват от пълното разгръщане на Механизма за възстановяване и устойчивост и изпълнението на съпътстващата програма за реформи.

Според прогнозите ръстът на реалния БВП както в ЕС, така и в еврозоната сега се очаква на 2,7 % през 2022 г. и 2,3 % през 2023 г., като спадът е съответно от 4,0 % и 2,8 % (2,7 % в еврозоната), съответно през междинната прогноза за зимата на 2022 г. Понижаването за 2022 г. трябва да се има предвид на фона на инерцията на растежа, събрана от икономиката през пролетта и лятото миналата година, което добавя около 2 процентни пункта към годишния темп на растеж за тази година. Ръстът на продукцията в рамките на годината е намален от 2.1% на 0.8%.

Основният удар за световната и европейската икономика идва чрез цените на енергийните стоки. Въпреки че те вече се бяха увеличили съществено преди войната, тя даде тласък за още по-голям скок. Това важи за храни и други основни стоки и услуги, като покупателната способност на домакинствата намалява.

Предизвиканите от войната смущения в логистика и във веригата на доставки, както и нарастващите входящи разходи за широк масив от суровини, добавят още трудности в световната търговия, причинени от драстичните мерки за ограничаване на разпространението на covid-19, които все още се прилагат в части на Китай, тежащи върху производството.

 

Цените на енергията стимулират инфлацията до рекордни върхове

Инфлацията набира скорост от началото на 2021 г. насам. От 4,6% годишно през последното тримесечие на 2021 г. тя се е покачила до 6,1% през първото тримесечие на 2022 г. Водещата инфлация в еврозоната се увеличи до 7.5% през април, което е най-високият процент в историята на паричния съюз.

Инфлацията в еврозоната се прогнозира да е  6,1 % през 2022 г., преди да спадне до 2,7 % през 2023 г. За 2022 г. като цяло това представлява значително преразглеждане във възходяща посока в сравнение с междинната прогноза за зимата 2022 г. (3,5 %). Очаква се инфлацията да нарасне на 6,9% през второто тримесечие на тази година и да спадне постепенно след това. За ЕС се очаква инфлацията да нарасне от 2,9 % през 2021 г. на 6,8 % през 2022 г., а през 2023 г. да спадне обратно на 3,2 %. Средната основна инфлация се прогнозира над 3 % през 2022 г. и 2023 г. както в ЕС, така и в еврозоната.

 

Силен и все още подобряващ се пазар на труда

Пазарът на труда навлиза в новата криза на силна основа. През 2021 г. в икономиката на ЕС бяха създадени над 5,2 милиона работни места, които привлякоха близо 3,5 милиона повече хора на пазара на труда. Освен това броят на безработните намалява с близо 1,8 милиона души. Равнищата на безработица в края на 2021 г. са спаднали под предишните рекордни спадове.

Очаква се условията на пазара на труда да се подобрят допълнително. Предвижда се заетостта в ЕС да нарасне с 1,2 % през тази година, макар че този годишен темп на растеж е подсилен от силния импулс през втората половина на миналата година. Очаква се хората, бягащи от войната в Украйна в ЕС, да навлязат на пазарите на труда едва постепенно, като осезаемите ефекти стават видими едва от следващата година.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА