Прогноза: 30% по-малко продажби на агнета

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Овцевъдите очакват за Великден и Гергьовден продажбите им да намалеят с 30% заради COVID-19. За празниците те ще разчитат само на консумацията в страната. Обикновено у нас се изяждат около 500 – 600 хиляди агнета в този период. „В предходни години от страната са изнасяни между 40 000 и 50 000 агнета за католическия Великден към Италия и Хърватска. Тази година обаче експортът достига едва 5000 бройки. Вече има сигнали за срив на цените в Гърция. Цената на месото там е до 4 евро на килограм на едро. Това също ще ограничи търговията ни с Гърция, което на практика означава, че няма да имаме износ и за православния Великден“, коментира за Агрозона Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.  „Идеята ни е обаче и по-малкото сделки, които се случат, да могат да обхванат колкото се може повече производители при това на възможно по-добра цена, въпреки ограниченото потребление“, каза той. Притесненията на овцевъдите са са не рухне цената,както се случва във всички държави около нас. В Македония вече цената е около 4 лв./кг, при румънците също тръгна надолу. „Ако ние се измъкнем на цени около 5 лв., ще бъде много добре“, коментира още Симеон Караколев. Неговата препоръка към колегите му е – „най-добрата сделка е осъществената сделка“. Другият вариант е животните да останат при стопаните си.

Не всички кланици работят с агнешко

В момента към помощта за кланиците има частичен интерес, според него. От посочените 64 кланици 70% не работят с агнешко, останалите двайсетина  пък изкупуват много внимателно животните. Търговските вериги свалят заявки, първоначалните им разчети са направени на база миналогодишните бройки, които са намалени с 20%. А сега предвиждат и още по-голямо намаление. Положителното в цялата трудна ситуация е, че една от големите търговски вериги вече се е отказала от вноса и ще предлага само български агнета.

Първите симптоми за щетите в сред овцевъдите във връзка с панделията от коронавирус вече са налице. Това е сравнително ниската цена в различните региони на страната въпреки ограничения внос, която се дължи от една страна на неработещия ХОРЕКА сектор, така и на ограниченията по предвижването на хората, които традиционно досега са ходили във фермите да си купуват животни на място. Не е за пренебрегване факта, че са затворени и къщите за гости, където обикновено се събират повече хора, които празнуват групово. Тези клиенти в момента ги няма, казва Краколев.

Пратежоспособните клиенти са далеч от фермите

„В момента цената на едро в момента варира от 4.30 до 4.80/5 лв. без ДДС за килограм живо тегло. Все още са малко кланиците, които се престрашават да купуват агнетата на 5 лв./кг, защото има по веригата стрес, който допринася за това свито потребление“, коментира той. Според него за това допринасят и призивите да не се гледа на Великден и Гергьовден като празници. Това се отразява доста на хората, като оттук се изключват малките населени места, тъй като там няма ограничения и проверки за излизане от селищата.Пропусквателните пунктове са само на изходът на областните градове, а това ограничава платежоспособните клиенти да достигнат до фермите и продавачите.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама