Проекти за геотермална енергия могат да се финансират по ОПОС

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Общините, които разполагат с минерални води, могат да използват отопление с геотермална енергия, за да намалят замърсяването на въздуха от битовото отопление, каза министърът на околната среда и водите Нено Димов във Велинград на среща с кмета Костадин Коев, представители на туристическия бранш и граждани, предават от пресцентъра на МОСВ. По думите на министъра проект със захранване на общински сгради и частни домакинства може да попадне в обхвата на Оперативна програма „Околна среда ‎2014-2020“ (ОПОС) и да получи финансиране.

Проектът може да се разработи като  пилотен и да послужи за пример на други общини с минерални извори. За да бъде финансиран по ОПОС, той трябва да е в един район или квартал, за да може да се направят измервания преди и след реализацията и да се покаже ефектът от инвестицията, пояснява Димов. Той допълни, че ако се докаже, че след реализацията на проекта намалява нивото на фини прахови частици от битовите отоплителни уреди, ще бъдем убедителни, че инвестицията на европейски средства има екологичен ефект. Според него това е добър старт и ще бъде първа стъпка за общините, които имат възможност да използват ресурса си от минерални извори. Министърът подчерта, че това е пример за търсене на мерки на ниво кмет и общински съвет и насърчи местните власти да търсят такива начини за подобряване качеството на атмосферния въздух.

По повод проекта за добив на волфрам на територията на общината Нено Димов увери, че министерството и РИОСВ – Пазарджик ще продължат да отстояват интересите на гражданите и закона, който ги пази. Той цитира решението на РИОСВ – Пазарджик да отхвърли ОВОС на проекта за добив на волфрам и увери, че в него са спазени всички законови процедури.

На въпрос за финансиране на изграждането на пречиствателна станция за отпадъчни води в района министърът отговори, че не са изпълнени критериите за обединяване на ВиК дружествата в Пазарджишка област и затова няма да може проектът да се финансира по ОПОС. Ще се търсят възможности за финансиране от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за общините с 2000 до 10 000 еквивалент жители, които в момента не попадат в обхвата на финансиране по европейски програми, посочват от Министерството на околната среда.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА