Отпада ограничението в броя на животните, които могат да бъдат заклани в кланичния пункт при поява на заразна болест, гласи една от промените в Наредба № 4 от 2014 г. за специфичните изисквания към производството на суровини и храни от животински произход в кланични пунктове, тяхното транспортиране и пускане на пазара, която е в процес на обществено обсъждане до 16 март 2020 г. Така според земеделското министерство в обекта ще могат да се заколят всички животни в условията на ограничено движение от и до животновъдния обект. Тази разпоредба ще се прилага, при положение че кланиците са на територията на животновъден обект, който се намира в предпазните и надзорните зони за ограничаване на разпространението на заразната болест и при клането се спазват хигиенните изисквания. Животните ще трябва да бъдат придружени с документи за липсата на зараза от болестта.
С промените в Наредба 4 се дава възможност в кланиците да се колят животни, които са собственост на фермера или са внесени от друг регистриран животновъден обект на същия фермер, като броят им не може да надхвърля броя, определен като „ограничен брой животни”. За едри и дребни преживни животни, свине и щраусовидни птици броят е увеличен от 480 на 960 на година, а за бройлери, водоплаващи птици, пуйки и лагоморфни – от 1200 на 2400 единици на година.
Новостите в Наредба 4 предполагат и облекчаване на режима на действие на транжорните към кланиците. Сега се предвижда за транжорна да може да се използва и самата кланица, като транжирането на месото не трябва да се застъпва с клането. Това условие ще доведе до влизането на нови играчи на пазара, защото това ще намали и разходите за създаване на подобни обекти, смятат от МЗХГ.