През зимата овошките не се пръскат наред

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Преди да хванете пръскачката проверете дали по кората има яйца на  вредни насекоми

Пръскането на овошките през зимата не е задължително мероприятия. Това се прави, ако забележите яйца на неприятели, които зимуват по кората, пъпките, клонките. Преди работа вижте дали има яйца на червения овощен акар, на листните и щитоносните въшки, дали има доста яйчни щитчета от ябълков молец,  листозавивачки, листни бълхи. Не бива да се пръскат и младите дървета, когато по тях няма неприятели.

Ако действително трябва да се направи зимно пръскане, използвайте масло или маслен препарат в доза 300 мл за 10 л вода. Работи се след като преминат зимните студове, преди да набъбнат пъпките, но в никакъв случай, ако те са се развили. Препаратът има контактно действие, което изисква по-висока температура при приложението. Пръска се в топли, слънчеви дни. По това време различните зимуващи форми на насекомите са по-уязвими.

 

Как да го направите

Дърветата трябва да се пръскат обилно, разтворът да се прониква навсякъде. Клоните и стъблото да са добре намокрени. За декар е необходим 50 – 100 л разтвор. Нормата за единични дървета е следната – за  високо 15-20 л, при по-ниско – 5-7 л.

Масленият препарат не е опасен за хората и домашните животни. Но, за да не дразни кожата, очите, носа трябва да се работи с ръкавици, маска, предпазна дреха.

Преди пръскането дърветата трябва да са добре почистени. Да се остърже старата напукана кора на стъблото, да се изрежат сухите клони и да се направи подходяща резитба.

 

Има ли калифорнийска въшка третирането е задължително

Ако калифорнийската щитоносна въшка, един от най-опасните неприятели по овощните дървета, се е настанила, зимното пръскане е задължително година. Въшката зимува като млада ларва, маслените препарати силно я засягат. Унищожава се в голяма степен зимуващият жизнен запас от ларви  се потиска по-нататъшното масово намножаване. Тогава летните пръскания са по-ефективни и дърветата могат да се развиват нормално.

Костилковите овошки се развиват по-рано, по-чувствителни са към маслените препарати и късните измръзвания. За да се избегнат повреди, дозата може да се намали на 200 мл за 10 л вода.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама