През 2014-2020 г. България ще разполага с над 5,089 млрд. евро от ЕЗФРСР

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

През новия програмен период 2014-2020 г. България ще разполага с над 5,089 млн. евро от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и това е най-големият бюджет в сравнение с останалите фондове на ЕС, от които нашата страна се възползва. Втора по големина е инвестицията, която ще дойде от Кохезионния фонд и тя възлиза на над 2,278 млн. евро. По програми за трансгранично сътрудничество страната ни ще разполага с бюджет от 134,200 млн. евро, а за създаване на работни места за младежите – 55,200 млн. евро.

За миналия програмен период 2007-2013 г. България е разполагала с над 3,205 млрд. евро от Европейския фонд за регионално развитие. От Кохезионния фонд сумата за страната ни е била повече от 2,283 млрд. евро, а бюджетът от Европейския социален фонд е възлизал на 1,185 млрд. евро.

Според данните на Комисията в Югозападен район на България брутният вътрешен продукт на глава от населението е 78 евро на калпак, но това е изключение за страната. В останалите 5 региона на страната той е под 50 евро, което е минимума за ЕС.

За периода 2008-2011 г. са били изпълнени проекти за пречистване на водата, използвана от 185 911 души. Броят на създадените работни места за периода е бил 1 371. Рехабилитираните пътища са възлизали на 501 км, а новопостроените – 82 км. Извършен е ремонт на 158 км съществуващи вече железопътен транспорт, а 18 км нови железопътни линии са изградени през периода.

Какво ново в ЕС

Като част от кохезионната политика на ЕС всяка година в икономическото развитие на Съюза се инвестират около 50 млрд. евро, показват данните на доклада. Този бюджет представлява 34% от общия бюджет. Основните принципи, на които се основава политиката за разпределяне на средствата, са устойчиво развитие и интегриран подход към прилагането на политиките в различните области.

Данните за периода до края на 2012 г. сочат, че са били създадени около 600 000 нови работни места и подпомогнати 80 000 нови предприятия, както и че на 5 милиона граждани е бил предоставен достъп до високоскоростен интернет, а на 3,3 милиона — подобрено доставянето на питейна вода. Освен това в търсенето на работа са били подпомогнати 5,7 милиона души, а други 8,6 милиона — да получат квалификация.

Очаква се въздействието на инвестициите през настоящия програмен период на финансиране (2014—2020 г.) да бъде още по-голямо, като значително повече внимание се обърне на такива ключови сектори като икономиката с ниски нива на въглеродните емисии, конкурентоспособността на МСП, иновациите и заетостта, както и социалното приобщаване. За подпомагане на прехода към по-екосъобразна икономика над 38 млрд. евро ще бъдат предоставени по линия на политиката на сближаване на ЕС под формата на инвестиции в областта на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници. За сравнение, за 2007—2013 г. инвестициите за постигане на икономика с ниски нива на въглеродните емисии са били 16,6 млрд. евро. В разходните планове и „споразуменията за партньорство“ на държавите членки са разчетени 33 млрд. евро (което е увеличение с почти 10 млрд. евро) за повишаване на конкурентоспособността на европейските МСП. От своя страна, по линия на Европейския социален фонд и инициативата за младежка заетост в човешки капитал ще бъдат инвестирани над от 80 млрд. евро.

Данните за икономическото развитие на ЕС, както и информация по същите параметри за другите държави от ЕС може да видите ТУК.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА