Предвиждат се нови мерки за реализация на селскостопанска продукция

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Законодателството на страната ни осигурява преференции на земеделските производители да реализират собствената си продукция като физически лица, но тези преференции не изпълняват основната си функция – да подпомагат производителите. Причината според Владимир Иванов от ГЕРБ е, че на пазарите на селскостопанска продукция, стоковите тържища и пазарите на производители се явяват спекуланти, регистрирани като земеделски производители. По думите му масово явление е да се регистрира определен земеделски имот в размер от около 10 дка и след това да се преминава към целогодишна реализация на стоки, като се избягва каквато и да било отчетност.

Владимир Иванов цитира данни от проведени наблюдения върху регистрирани земеделски производители, които оперират на пазара. Според наблюденията  не повече от 3% са реални производители при това със слабо стопанско значение.

В резултат се нарушава принципът на лоялна конкуренция, повишава се рискът относно безопасността на стоките и се нанася сериозна вреда върху дейността на реалните земеделски производители, тъй като се оказва сериозен спекулативен натиск върху ценообразуването, което унищожава мотива за производство. Други негативи, които Иванов назова, са, че се реализират огромни по количества сиви обороти и че пазарът на селскостопанска продукция функционира непрозрачно.

В този контекст Даниела Бобева заяви, че се предвиждат както законодателни, така и оперативни мерки относно реализацията на селскостопанските производители. Тя каза и че Министерството на земеделието и храните работи и е в напреднала фаза относно промяната на съществуващата рамка. А в борбата с продажба на земеделска продукция на нерегламентирани места освен Българската агенция за безопасност на храните ще се включат и мобилни групи.

Бобева обърна внимание и върху ефективността на въведения от началото на тази година фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск. Тя посочи, че в периода от 1-ви до 24-и януари са извършени общо 2867 проверки, които засягат около 30 млн. кг плодове и зеленчуци. Анализът показва, че около 400% от извършените проверки са на транспортни средства, превозващи плодове и зеленчуци. Направени са и 172 проверки на местата за получаване и разтоварване на стоките и във вътрешността на страната, каза още Бобева.

По отношение регистрацията като земеделски производители Бобева изложи виждането си тя да се извършва по отделни сектори, тоест зеленчукопроизводители, производители на други селскостопански продукти. Вицепремиерът очерта и още една посока, в която се работи – насърчаване създаването на сдружения, а там, където вече има такива, да се работи за защита на статута на самите производители в съответните подсектори.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА