Председателят на БАН: ЕС е общество опиращо се на науката, а в България не е така

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Европейският съюз е общество опиращо се на науката, а у нас не е така. ЕС отделя 0,8% от бюджета си за наука, а ние само 0,4%, 0,3% от тях отиват за образование, 0,1% за наука. Ако искаме България да се поддържа в ЕС, би трябвало да следваме политическата линия на ЕС, независимо от икономическите и други кризи. У нас само на думи е подкрепена науката и това се отразява на учените. Това подчерта акад. Стефан Воденичаров, председател на Българска академия на науките по време на съвместна пресконференция заедно с КТ “Подкрепа” на тема “Искаме ли да имаме българска наука?”

Вниманието се фокусира върху финансиране на определени научни звена, а не върху един подход в науката, който отива далеч отвъд това, каза председателят на КТ „Подкрепа“ инж. Димитър Манолов. Той напомни, че научните постижения рядко се забелязват от обществото, но на тях се дължи развитието в която и да е област.

Една държава, която няма експертен потенциал, не може да се ориентира в това, което трябва да се направи за нея, е мнението на председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров. Българска академия на науките е наследник на Книжовното дружество, което е най-старата институция в Третата българска държава, припомни той и допълни, че българските възрожденци преди 147 г. добре са разбирали, че една държава не може да съществува без наука и образование.Без поддържане на сериозен научен потенциал на тази държава няма да й се случват добри неща.“, каза той. Основата на икономическото развитие в България сега са европейските средства, а след BREXIT бюджетът за икономика ще бъде с 8%-14% по-малък за сметка на сигурността. На България ще се налага да се грижи за повече хора, допълни акад. Стефан Воденичаров. Трябва да се вземат спешни мерки за подпомагане на учените на България, да подготвим почвата за следващото поколение, каза той.

Според него държавният бюджет трябва да се увеличи със 170 млн. лв., за да получават учените достойно заплащане. За други проекти, които не са толкова жизнено важни, се дават повече пари, отбеляза той. „Нека направим така, че един учен да получава 700 лв., професорите да получават 1200 лв. Броят на учените в България е 1200 души.“, каза акад. Воденичаров.

Ако нямаме национални цели за развитие за 30 години напред, ако не насочим научния потенциал към тях, няма да имаме резултат, според него.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА