Празник на хляба в Оризаре на 7 юли

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Несебърското село Оризаре ще бъде домакин на празник на хляба. Традицията се спазва от 2010 г. и събира жители и гости на селото около специално подготвена трапеза с домашни пити, шарена сол и вино. Събитието ще се проведе на площада пред кметството на 7 юли от 19.30 ч.

Проявата събира на едно място майстори и направените от тях хляб и хлебни продукти.

Село Оризаре се смята за житницата на община Несебър и е известното със своето плодородие, чернозем и трудолюбието на хората. Затова празникът е повод за самобитни и професионални майстори на хляба ще покажат своите умения, творчество и богатството на културата си.

Българските народни традиции и вярвания ни учат, че с хляба започва и свършва човешкият живот и че по-ценно и по-важно от него няма. Ето защо той заема основно място на трапезата ни – и в делник, и в празнични дни. Стана добра традиция да се отдава заслужено внимание  и почит към насъщния в Община Несебър. За шеста поредна година село Оризаре ще е домакин на Празника на хляба. Изборът на населеното място за домакин на проявата през 2010 г., когато местната администрация реши да „изнесе“ празника извън пределите на града, бе обусловен от факта, че китното и живописно селище е познато с плодородието, чернозема и трудолюбието на хората си.

По традиция културната проява ще започне с тържествен водосвет, а кметът на Община Несебър Николай Димитров ще отправи приветствие. Празничната програма ще продължи с награждаване на най-добрите изделия и ще завърши с богата музикална програма, в която ще вземат участие Певческата група „Зора“ към местното читалище „Зора – 1928“, талантите от оризарската денс формация „Крейзи гърлс“, Група „Романс“ към пенсионерския клуб в селото, както и гости от съставните селища на общината – Група за автентичен фолклор „Веселите баби“ от с. Тънково, Хор „Детелина“ към пенсионерския клуб в Свети Влас, Певческата група към НЧ „Светлина-1928“ от с. Гюльовца. Финал на празника ще постави голямо българско хоро, в което може да се включи всеки, който пожелае.

Хлябът символизира вечния кръговрат на живота,  безкрайността, домашното огнище. Не случайно на българската трапеза без него не може, традиционното българско гостоприемство започва с хляб и сол, а на  всеки важен празник задължително присъства топла погача. Не напразно народната мъдрост е съхранила до наши дни множество поговорки, в които разбираме за смисъла, който е вложен в насъщния – в материален и духовен аспект.  Ние го ценим и за нас той е свещен, защото в хляба се крие силата на народа.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА