Познайте лесно азотния глад

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Колко и кога да внесете

Необходимостта на зеленчуковите растения от азот в почвата може да бъде позната по различни признаци, които проявяват културите.

Липсва ли азот на доматите, те остават слаби, развитието им се забавя, стъблото им изтънява, а листата стават бледозелени и дребни. Когато тази липса е голяма, по нерватурата на листата се наблюдава виолетово оцветяване. По-старите листа изсъхват преждевременно. Съцветията са слаби, а плодовете са малко на брой, дребни и втвърдени. Корените на растенията покафеняват и може да се стигне до загиване на растението.

Можете да познаете дали има недостиг на азот при пипера, ако растенията изостават в развитието си и клонките и стеблата им са слаби. Листните петури изсветляват на цвят, а плодовете не могат да пораснат и имат тънка месеста част.

Картофите показват, че имат нужда от азот, когато храстчетата не се развиват добре, клонките са слаби, стъблата са тънки, а листата са изправени, дребни, светло- или жълто-зелени, завити нагоре, краищата им започват да изсветляват и пожълтяват, а старите петури отмират рано.

Няма ли достатъчно азот около краставиците, ще разпознаете нуждата им по забавения растеж на културата. Листата на храстчетата остават бледожълти, а при остра нужда от азот, ластуните остават тънки, твърди и жълти. Корените не могат да изхранят надземната част, защото изостават в развитието си, покафеняват и отмират.

Тиквичките при липса на азот стават по-дребни, листата и стъблата не се развиват своевременно и съразмерно. Плодовете не са много на брой. Тези, които ги има, са дребни и по-светли от обикновено.

Недостатъкът на азот при лука се изразява в забавяне на растежа на луковиците. Листата остават къси и от горе надолу започват да се зачервяват.

 

Кога да внесете

Азотното торене не трябва да е прекалено, нито пък да се появи недостиг. Растенията ще се развиват добре, когато нормата е спазена. Обикновено азотът се внася през вегетацията на растенията или предсеитбено. Пипер, домати, зеле, лук, краставици се торят на два-три пъти, като цялата доза се разделя. Обикновено първото торене се прави с първото окопаване на културите, а второто след около 20-30 дни. Наложи ли се трето внасяне, то е около 20% от нормата и е към края на лятото. Предсеитбено се тори с азот при култури с къса вегетация, като репички, спанак, салати, чесън и лук за зелено.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА