Потреблението на пшеница в България е намаляло през последните 15 години

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

 През последните 15 години потреблението на пшеница в България е намаляло рязко, се казва в доклад на Института за аграрна икономика за развитието на избрани култури от сектор зърно и сектор маслодайни. Причината за тази тенденция са нарастването на броя емигрирали българи, както и сривът на важни отрасли на икономиката. Докато през 1998 г. българите са потребявали годишно около 1,5 млн. т. хлебно зърно, през миналата година потреблението е паднало под 1,1 млн. тона. По прогноза на експертите потреблението на културата ще падне до 1 млн. тона до 2018 година. При царевицата и слънчогледа през последните години се отчита тенденция на слабо покачване в търсенето. За стопанската 2010/2011 г. търсенето на царевица е било 350 хил. тона, а търсенето на слънчогледа е достигнало около 160 хил. тона, като се очаква до 2018 г. да достигне 180 хил. тона.

Търсенето на фуражи е спаднало от 1.2 млн. тона през 2001/02 г. до 630 хил. тона през 2013 г. Най-голям спад се отчита през 2010 г., когато са били продадени само 600 хил. тона. През стопанската 2012 /13 г. търсенето на царевица е било 600 хил. тона в сравнение с 1 млн. тона през 2003/04 г. Според експертите до 2018 г. търсенето на царевица и пшеница за фураж ще достигне 800 хил. тона.

Докладът е изготвен по проект „Създаване на Център за икономически анализи на селското стопанство”- САРА на Института по аграрна икономика, финансиран от Фондация „Америка за България”, с подкрепата на Министерство на земеделието и храните и в сътрудничество с Изследователски институт за храни и аграрна политика към Университета Мисури (FAPRI). Документът представя актуализираните резултати от проектното моделиране и предвижданията за производството и търговията на пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и рапица в България до 2018 година, както и глобалните тенденции.

Документът е достъпен тук

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА