По-скъпият ток ще се усети в производствата на мляко, хляб и по-евтини колбаси

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

По-скъпият ток ще се усети най-вече в производствата на млякото, хляба и по-евтините колбаси. Това прогнозира  пред БНТ Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите. В млечния бранш между 5 и 10% от общите разходи са  за електрическа енергия. Ако повишението е с 30%, това ще доведе някъде между 2 до 3% отражение в себестойността на продукта.

Според Зоров обаче ръстът в цената на електричеството няма да се отрази на крайните продукти и повечето производители  ще оставят разликата за своя сметка.  В момента потребителите са с най-малкото възможности за отделяне на средства, зима е и голяма част от средствата отиват за електричество, отопление и др. Затова не може да се очаква, че потребителят ще плаща повече пари за продукция.

“Друг е въпросът, че ние в момента не можем да отчетем реалното повишение какво ще бъде, защото преработката е свързана с други косвени суровини, каквито са опаковките. При тях се използва доста електрическа енергия и  не знаем дали нашите доставчици ще променят цените . Молбата към потребителите е: подкрепете българското производство!”, каза Зоров.

Има го и фактора,  че сега са годишните преговори с търговските вериги, които всяка година искат увеличение на техните бонуси с поне 2 %. “Надяваме се, че това искане за допълнително бонуси няма да е за сметка на качеството на продуктите, ако се задържат цените”, каза Зоров.

Говорейки за конкурентоспособността той допълни, че има два периода в годината когато  се договарят цените на електричеството на свободния пазар. Единият мина, а другият е от 1 юли. Тоест някои предприятия вече са договорили цени преди повишението и те няма да се променят.

“Нашият пазар трябва да бъде прогнозируем, защото когато се вдигне цената на една от основните суровини ние няма как да го прогнозираме. В някои от договорите с търговските вериги пък има 3-месечно изискване за предупреждение при промяна в цените. Ръст в стойността на която и да е суровина е шоково за нас. В конкректния случай всички очаквахме ръст на елеткроенергията, но в порядъка 3 до 10 %”.

От своя страна експертът Антон Иванов от Българския енергиен форум коментира, че повишението е шоково и трябва да се увеличат правомощията за регулатора, за да се избегне спекула и пазарът да бъде предвидим за бизнеса.

Иванов заяви, че цените на борсите са се повишили спрямо миналата година с около 5 до 10 процента. Но се получава увеличение с 30 до 60, защото нашият пазар е ограничен, неликвиден и няма механизми, които да контролират спекулативното повишение на цените на електрическата енергия. По думите му там, където има повишение над 30%, се търси бърза печалба. Може да се говори дори и за спекулация при взаимоотношенията между клиент и търговец.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама