Площите заети с биопродукция в България се увеличават

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

България е на второ място в Европа по относителен ръст (с 32%) на площите, върху които се отглежда земеделска биопродукция (като процент от общата земеделска земя). Първа в класацията е Руската федерация с ръст от 70%, а Хърватия е след нас с ръст от 23%. Страната ни е на седмо място по ръст на био площите в абсолютни числа (хектари) след Руската федерация, Испания, Италия, Франция, Турция и Словакия. По брой на биологичните производители България е на 13 място (3 893 производители).

В края на 2014 година общо 43.7 милиона хектара са били обработвани биологично, което представлява ръст от почти 0.5 милиона хектара според предишното проучване (данни от 2013). Австралия е страната с най-голямата биологична земеделска площ (17.2 милиона хектара, от които 97% са използвани за пашуване), следвана от Аржентина (3.1 милиона хектара) и САЩ (2.2 милиона хектара).

Данните са от годишния доклад „Светът на биологичното земеделие“ – 2016 (с данни от края на 2014). Докладът е изготвен от Изследователския институт по биологично земеделие (FiBL) и Международната федерация на движенията за органично земеделие (IFOAM – Organics International) и бе официално оповестен на 10 февруари в Нюрнберг на Биофах – 2016, най-голямото изложение за биопроизводство в света. Проучването е направено от голям екип изследователи, а участникът от българска страна е д-р Стоилко Апостолов, управител на Фондация за биологично земеделие „Биоселена“, съобщават от Фондацията.

От 2004, когато десет нови страни се присъединиха към Европейския съюз, площите с биологично земеделие са нараснали със 72% (в Европа: 78%) – от 5.9 милиона хектара през 2004 до 10.3 милиона хектара през 2014. Страните с най-много площи с био земеделие са Испания, Италия, Франция и Германия. Близо 27,6% от площите в света с биоземеделие са в Европа и в тези четири страни в десятката на страните с света с най-много биологични земеделски площи.

2,4% от земеделските земи страна в Европа е биологична. В осем страни повече от 10% от земеделските площи са био, страните с най-висок дял био площи са Лихтенщайн, Австрия, Швеция и Естония.

По данни, предоставени от FiBL и AMI, Компания за земеделска пазарна информация в сътрудничество с IFOAM EU през 2014 биологичният пазар е нараснал с близо 7,6% до стойност повече от 26 милиарда евро. Потребителите в ЕС отделят 23,9 милиарда евро за биологични храни.

Страните с най-висок процент потребление на биохрани на глава от населението през 2014 са Швейцария (221 евро), следвани от Люксембург, Дания, Швеция, Лихтенщайн, Австрия и Германия. Делът на биохраните на пазара с храни е най-висок в Дания (7.6 %), Швейцария (7.1 %) и Австрия (6.5 %, 2011).

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА