Плащанията за месодайно направление ощетяват стопаните с близо 400 лв. на животно

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Тазгодишните ставки за подпомагане животно по Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави са изключително занижени. Това коментира пред “Агрозона” Николай Димов, зам.-председател на Асоциацяита на земеделските производители в България (АЗПБ). Ако се сметне наличният бюджет и подадените месодайни животни, ставката трябва да бъде около 600-700 лв., защото в България има 5 200 крави в месодайно направление, категоричен е Димов. “В пъти е занижена сумата, която трябва да получат стопаните. Попитахме земеделското министерство защо се получава това намаление. Отговорът е, че кравите се гледат много икономично и няма големи разходи по тях – пасат по пасищата, не се нуждаят от фураж и т.н. Ние обаче сме категорични, че даваме в пъти повече пари за храна, отколкото фермерите, отглеждащи в млечно направление”, каза Димов.
Проблем се оказва и селекцията на породите, които трябва да бъдат подпомагани. Според Николай Димов в избирането им има конфликт на интереси. ” Не се признава лиценза за кравите Гаскон. В земеделското министерство бе създадена комисия, която да работи по селекцията, но в нея влязоха хора, които гледаха собствените си интереси. Получи се напрежение по отношение на Сивоискърското говедо – ние бяхме обвинени в нарушение на популацията на породата, защото сме произвеждали бикове Гаскони и сме ги продавали на ферми, гледащи българската порода”, допълни зам.-председателят на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).

“Запознат съм със ставките, но предпочитам да ги коментирам, когато има някаква яснота как са определени.” – това коментира от своя страна Андрей Чалъков, изпълнителен директор на Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България по повод ставките за подпомагане на месодайните животни. По думите на Чалъков към момента животновъдите нямат яснота колко животни са подпомогнати. От коментара му стана ясно, че в промяната на прилагането на схемата за обвързано подпомагане е заложен отделен бюджет за месодайни крави, който е фиксиран на 3 250 000 лв на годишна база за крави собственост на фермери, които участват в развъдни организации. “Проблемът е, че нашата организация има 3200 такива животни, в другата има приблизително над 1900 и се получава тотал, който ако се раздели на определения бюджет за схемата се получава огромна разлика – има много малък брой животни, а пък ставката, която е определена, съответства на приблизително 12 хил. животни.”, коментира Андрей Чалъков. Той посочва, че оттук възникват въпросите как е взето това решението за ставката и как е обосновано. Липсва прозрачност, обобщи Чалъков. По думите му по неофициална информация се знае, че подпомагането на млечни крави ще бъде в изключително големи размери, а млечният бизнес, за разлика от месодайния, имал възвръщаемост на месечна база. “При месодайния възвръщаемостта, ако се е завъртяло колелото, е на годишна база”, каза още изпълнителният директор на Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА