Плащанията по Кампания 2023 тръгват след мониторинг за спазване на изискванията

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Кампанията за директни плащания приключи на 21 юли. Срокът първоначално бе 30 юни, но след промени в Наредба №4 от 2023 г. за условията и реда за подаване на заявления за подпомагане по интервенции за подпомагане на площ и за животни, срокът за подаване на заявления за Кампания 2023 бе официално удължен до 21 юли.

Следват задължителните контроли, мониторинг и наблюдения на спазването на изискванията за конкретните производители, въз основа на което да им бъдат разплатени средствата за тази кампания. За да можем да променим стратегическия план, тук срокът ни е фиксиран. Народното събрание на 11 юли публикува в Държавен вестник едно решение, с което задължи Министерството на земеделието в двумесечен срок”, това заяви зам.-министърът на земеделието Таня Георгиева в интервю за BGonAir.

Закъснение в отварянето на Стратегическия план

“Всички заинтересовани страни и браншовите организации имаха очакване, че служебният кабинет действително ще отвори по-рано стратегическия план, тъй като в одобрената му версия от Европейската комисия има доста неясноти, празноти, трудни за или невъзможно за прилагане изисквания от практическа гледна точка за фермерите. Но това така или иначе по различни причини не се случи. На нас се пада честта просто да довършим кампания по директни плащания. Тя е нова от тази 2023 година с множество екосхеми, допълнителни завишени изисквания, свързани с околна среда, климат и биоразнообразие. Наложи се да удължим кампанията по директни плащания до 21 юли, за да могат фермерите да подадат своите заявления и съответно пък ние да публикуваме в Държавен вестник две важни наредби, които им предоставят допълнителни възможности за подпомагане, тъй като процесът беше изключително забавен. Те още до 19 юни вървяха на обществено обсъждане”, поясни зам.-министър Георгиева.

Новости при директните плащания

“Новото при директните плащания е, че от тази година се завишават изискванията, за които стопаните няма да получават допълнителни средства по отношение опазването на околната среда, води, климат, почви и т.н. Това са така наречените на фермерски език ДЗЕС стандарти – да оставят процент непроизводствени площи, да гарантират 80% покривка в чувствителни периоди на стопанствата си при определени наклони. Изобщо страшно много изисквания има, които надграждат познатите им до преди 2023 година”, допълни Георгиева в ефира на Bulgaria ON AIR.

“По-голямата част от фермерите са все още, може би ще продължат да бъдат, в режим, в който тепърва да ги доосъзнават и разбират тяхното прилагане, защото до момента те са заявили по кои интервенции се казват вече в новия програмен период, а не схеми, ще кандидатстват, но до края на годината при тяхното изпълнение те трябва да съблюдават множество изисквания, ще подлежат на контрол. Вече е нова системата на мониторинговия контрол с по-голяма интеграция на сателитни и спътниковите технологии на европейско ниво, така че изключително голямо приключение и предизвикателство беше успешното приключване на кампанията, което всъщност стана в петък късно вечерта”, категорична е тя.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА