Пилешкото месо в Румъния бие по цени свинското, фермите се топят

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

В северната ни съседка отчитат спад на популацията от 7 пъти

Юген Капра

На пазара за месо в Румъния има невиждана досега ситуация: цените на пилешкото месо се покачват, докато на свинското месо се понижават, което заплашва свиневъдния бранш, който е поставен на колене от продължаващата епидемия от Африканска чума по свинете (АЧС). Според данни на Евростат цените на живите прасета в Румъния са около 5 RON (1,00 евро)/кг и 150 евро за 100 килограма трупно месо. Междувременно средните цени на живи пилета достигнаха 6 RON (1,20 евро)/кг, а кланичното тегло на пилешко месо  достигна  200 евро/100 кг, съобщава Euromeat.

„В продължение на 20 години работих в популяризирането на месото и месната индустрия и никога не съм имал такъв изкривен обрат в цените. Това е отражение на драматичната ситуация, пред която е изправен свиневъдният сектор в страната. В момента Румъния внася повече от 80% от свинско месо, консумирано в домашни условия и популацията във фермите е намаляла драстично. От 14 милиона прасета преди кризата с АЧС, Румъния отчете в края на миналата година само 2 милиона прасета в своите ферми. Това е нетипично за пазар, където свинско месо традиционно е основният консумиран животински протеин“, коментира Юген Капра, главен изпълнителен директор на CARNEXPO и CARNEXPO Grill.

Разликата е отразена дори в търговията на дребно, където прясното пилешко месо явно се конкурира по цени с най-скъпите парчета свинското месо. В рамките на Европейския съюз преди няколко години Румъния беше сред първите 10 производители на свине в блока. От 2018 г. обаче упадъкът на румънския свиневъден сектор е видим за всички. Комбинацията от множество огнища на АЧС и липсата на интерес от страна на властите към решаването на тази криза с биосигурността доведе до настоящата ситуация на пазара на месо. В същото време си струва да се спомене, че ЕС е изправен пред свръхпредлагане на свинско месо, тъй като Германия, поради собствената си криза с АЧС, загуби достъп до някои от най-доходоносните пазари в света: Китай, Филипини, Япония, Южна Корея. Повече от 350 000 тона свинско месо бяха изтласкани от Германия в страни-членки на ЕС, изправени пред огромен дефицит на свинско месо, като Румъния, България и Полша. В същото време друго огнище на АЧС, съобщено наскоро в Италия, може да създаде ефект на световъртеж на пазара на свинско месо в ЕС, сваляйки цените до нива, невиждани през последните десетилетия.

Междувременно постоянният натиск заради случаите на Инфлуенца по птиците, докладвани през последните няколко години в сектора на птицевъдството в ЕС, повиши цените на пилешкото, пуешкото и патешкото месо. От 2020 г досега Полша, най-важният производител на птици в ЕС, имаше повече от 400 огнища на птичи грип, Франция отчете 150 огнища само тази зима, Испания също е застрашена от разпространението на болестта, докато Италия е унищожила почти 4 милиона птици във ферми през ноември-декември миналата година. От тази гледна точка покачването на цените на домашните птици не е изненада за никого. Досега румънският птицевъден сектор не беше силно засегнат от птичия грип, разпространен по целия континент това може отчасти да обясни увеличението на цените.

снимка: Euromeat

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА