Пет комасационни проекта за над 35 000 дка са осъществени през последните две години

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

През последните две години в страната са завършени пет комасационни проекта за над 35 000 дка, като разпокъсването на имотите в тези землища е намалено над два пъти. Отдаването под наем и аренда на обработваемите земи от ДПФ е достигнало 90%. Това отчита Министерство на земеделието и храните за двете години от управлението си от ноември 2014 г. до ноември 2016 г.

За две години средната запасеност с тревни площи на една животинска единица е увеличена с 20%, според доклада. Постигнато е справедливо разпределение и увеличаване на средствата за фермерите, ползващи правомерно земеделски земи, чрез въведено в Закона за подпомагане на земеделските производители изискване за правно основание за ползването на земеделски земи при кандидатстване за директни плащания. От друга страна се гарантира, че собствениците на земята ще получат полагаемата им се рента за обработване на земята им.

Облекчена е процедурата за уедряване (комасиране) на земеделските земи по собственост, като е премахнато изискването за нотариална заверка на подписите на собствениците, участващи в споразумението, както и за неговото вписване.

В процес на разработване е изцяло ново законодателство, което да отразява променената икономическа среда, да коригира натрупаните през годините изкривявания в тази област и да създаде условия за устойчивост на собствеността и ползването на земеделските земи при отчитане на всички интереси – изготвен е актуален Баланс на земеделските земи към 2015 г., даващ цялостна информация за състоянието и ползването на земеделски земи на територията на България. Изготвен е Анализ на режима на земеползване.

Повишен е контролът върху ползването на земите от ДПФ, като са стартирани ревизии на ползването на земи от държавни структури, както и върху задълженията на лицата, които имат договори за създаване на трайни насаждения.

Намалена е административната тежест на физическите и/или юридическите лица при провеждане на процедурата по утвърждаване на площадки за проектиране и/или утвърждаване на трасета за проектиране и промяна на предназначението на земеделските земи за неземеделски нужди.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА