Песъкливата почва не става за овошки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Често овощарите искат да настанят дръвчета на всякакъв терен, но се случва резултатът да не е успешен. За да имате качествена реколта и овощна градина, трябва да се съобразите с почвата в двора. Ето какви са претенциите и слабостите на песъкливата почва.

Разтворимите хранителни вещества в леките песъкливи почви лесно се промиват и заедно с водата отиват на голяма дълбочина. Така растенията не могат да ги ползват. На подобни места често не достигат калий, магнезий и микроелементи. Торовете на песъчливите почви не трябва да се внасят през есента. През пролетта се прави основното торене, а през лятото хранителните вещаства се дават на два пъти като на подхранване и в по-малки дози отколкото на глинести почви.

Песъкливите почви лесно пресъхват, но пък са добре аерирани. Органичните торове в тях бързо се разлагат (минерализират), затова те се внасят в по-големи количества и по-често.

Песъкливите почви са по-малко подходящи за трайни насаждения, отколкото песъкливо-глинестите. Но могат да се подобрят освен с оборски тор, също е добре да се внесе торф и компост. Ако е възможно, повърхностно трябва да се внесе песъчливо-глинеста почва.

При засаждане на плодните дръвчета в дупките през 20 см да се направят два-три слоя от компост, глина и оборски тор с дебелина 2-4 см.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА