Изчезват близо 80% от пчелите в Северозападна Европа

Ако тази тенденция продължи, цели хранителни вериги ще спрат да съществуват
В някои райони, според доклад на ООН близо 80% от пчелите са изчезнали, като най-засегнати са Северна Америка и Северозападна Европа.
Пъстрите цветове на растенията привличат пчелите, които от своя страна помагат за опрашването на растенията. 70% от плодовете, зеленчуците, ядките и семената се влияят от този механизъм – ако няма пчели, няма опрашване и няма реколта.
Първите регистрирани случаи на празни кошери са от 2006 г., като постепенно процентът на засегнатите пчелни семейства нараства. Има различни хипотези за това явление.
Със сигурност е ясно, че една от причините за измирането на пчелните семейства са вируси, паразити и различни червеи. Напоследък учените подозират, че инсектицидът неоникотиноид има основна роля за тази загуба. Това е препарат, който се използва за унищожаване на вредители по реколтата. Когато обаче пчелите поемат заразен с него нектар, се засяга тяхната централна нервна система. По този начин пчелите губят ориентация и масово напускат кошерите.
В някои случаи пчели лесно могат да пренесат невротоксина в кошера и така да „заразят“ цялото пчелно семейство.
Проблемът се оказва много сериозен, тъй като без пчели храната ни ще бъде само от царевица, жито и ориз, тъй като това са единствените растения, които се опрашват от вятъра.
Ако пчелите изчезнат от Земята, човечеството ще оцелее не повече от четири години.