Пчелари излизат на протест утре пред МЗХ

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Пчелари от двете най-големи браншови организации Национално сдружение „Съюз на българските пчелари“ и „Обединен български пчеларски съюз“ излизат на протест утре, петък 25 март от 13 ч., пред сградата на Министерството на земеделието и храните. Това съобщиха от ръководствата им на пресконференция в Добрич, предава topnivini.bg. Те недоволстват от неадекватната, непоследователна и недалновидна политика на земеделското министерство.

„Пчеларският сектор е оставен на произвола на съдбата, без правилна политика за развитие, без адекватно финансово стимулиране с държавно обезщетяване само за едно или две заразни заболявания, успоредно с които са много други такива. Масовият мор, следствие отравянето на пчелите, е отдавна рецидив, лишен също от статистика и обезщетение, като пчеларска политика, но и стимулира виновниците“, заявиха Янко Янков – председател на Съюза на българските пчелари Елена Стоилова, член на Управителния съвет на „Обединен български пчеларски съюз“ и председател на общинското пчеларско дружество в Търговище.

Поводът да излязат на протест са двете издадени заповеди от края на януари тази година на изпълнителния директор на БАБХ, за използване от земеделските стопани за третиране семената за пролетна сеитба на царевица и слънчоглед с два неоникотиноидни пестицида за третиране на семена на царевица и слънчоглед, които влияят пагубно на пчелите. Касае се за два препарата, които досега са били забранени временно за три години у нас за земеделските стопани и фирмите, предлагащи семена. Те са “Сийдоприд 600 ФС” и “Крайцер 350 С”. „Доказано е, че те са канцерогенни. В Европа са под мораториум и се използват за борба с вредители само в крайни случаи“, обясни Стоилова. Съществуват други по-безвредни препарати за обеззаразяване на семена, категорични са пчеларите.

Пчеларите ще искат също секторът им да бъде приравнен с другите животновъдства и да бъде подпомаган с европейски или национални средства наравно с другите животновъдни стопанства.

Производителите на пчелен мед настояват още да се създаде механизъм за обезщетяване на пчелари, чийто семейства са отровени от земеделски стопани, пръскали срещу вредители по посевите си.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА