Пътят от бетона до нивата

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Само до преди няколко години хората стремглаво се насочваха към града. Всичко „селско“ все още не беше добре дошло, дори и храната. Е, днес вече нещата стоят по друг начин. Дали заради тишината,  чистата храна или водата от природата, факт е, че все повече млади избират здравословен живот в отдалечено градче или селце. Един човек оставил работата на строителен инженер и посветил живота си на земеделието е Надя Петкова. По професия тя е инженер и икономист. С тази си роля се разделя през 2008-2009 г., когато настъпва кризата в строителния бранш. „Хората не можеха да си плащат жилищата, цялото строителство в един момент спря“, спомня си жената. В същия период Надя става майка, нещата се променят и скоро тя не може да се върне към тогавашната си работа. Така решава да започне нещо различно.

 

От домашно производство до големия пазар

В началото плодовете и зеленчуците произведени във фермата са само за семейството и близките им. В последствие започват да продават на техни познати и хора от селото. От 2012 г. фермата й официално е регистрирана като „Био“. Градините й се намира в пловдивското с.Труд. Стопанисва общо 30 дка, като 11 дка са овощни градини – сливи и ябълки, 2 дка оранжерии, 8 дка малини. Плодородната тракийска земя предоставя чудесни условия за земеделие, добивите са големи, а климатът по-щадящ и топъл. Така зеленчуците узряват, а плодовете стават сладки като мед. „Създадох Биофермата си с много желание. Исках да покажа разликата между плодовете и зеленчуците отгледани максимално близо до естественото състояние в природата.“

И днес на щанда й разнообразието е голямо, всеки може да намери желаните плодове и зеленчуци. Продукцията си реализира на различни пазари. За Надя е особено важна връзката между производител и клиент. „Между нас и клиентите трябва да има връзка, доверие, коректност и взаимно уважение“.

 

Земеделец от дете

За Надя земеделието не е нещо ново. Опитът й надхвърля 35 години по полетата и градините. Всъщност тя е израснала в семейство на градинари. Към земята изпитва обич от малка. Бабата на Надя я води от ранна детска възраст на нивата. „Всичко, което знам е от моята баба. Тя ме научи да познавам растенията, да се грижа за тях.“ Опитът, който събира още като дете използва и днес.  Младата жена съветва всички да ценят опитът си и да го съхраняват, тъй като един ден може да го комбинираме и да бъде в помощ за  следващата стъпка която правим.

Влагата е проблем, не дъжда

Поражения от дъжд Надя няма. Късметът е бил с нея, тъй като в региона на насажденията тази година не са валяли градушки. „ Нямам унищожена продукция. От влагата се развалят някои неща, но процентът е минимален.“, допълва земеделецът.  Ако пък има продукт, който започва да се разваля го преработва. Така например с малините приготвя вкусно вино, сладко и сокове за децата и семейството си. „Приготвям домашни сокове, защото така децата ми не купуват газирани напитки. Те са изключени от менюто ни вече години“. Едно от любимите приложения на малиновото сладко е върху сладолед.

 

Станислава Стойкова

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА