Какво трябва да съдържа всеки био етикет

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Двадесет и първи век съвсем спокойно може да бъде наречен векът на био продуктите. Те са навсякъде –  храна,  напитки,  козметика – светът е био. И докато маса производители чинно създават всяко доматче по наложените стандарти за това „Що е био?“, то недоброжелатели не липсват и в този сектор.

В същото време био магазините никнат по-бързо от гъби. Дали обаче всичко, което продават е “чисто”. А и може ли да се доверим само на усмихнатия продавач или пък на етикета оказващ, че пликът с бадеми е от био ферма в Никарагуа? За да се отдадем на спокойствие докато хапваме  салатата си, най-добре е да разшифроваме етикета. Кое всъщност е задължително за етикетите, за да бъдем сигурни, че храната е произведена по екологичен начин, щадящ околната среда и е с грижа за следващите поколения? За да не бъдат подведени потребителите, а и за да не бъдат ощетени истинските биопроизводители, е най-лесно да се потърсят именно тези задължителни елементи върху етикета, преди да се купи даден продукт.

Европейски био етикет

Всеки продукт на пазара задължително трябва да бъде етикетиран. Вече повече от десет години са в сила последните правила на ЕС за етикетиране на биологични продукти, включващи изискването за поставяне на новото лого на ЕС за тези храни. Логото представлява лист на зелен фон, което е съставено от 12 бели звездички. То е регистрирано от Европейската комисия като обща търговска марка. Самата идея за визията именно на това лого е дадена от немския студент Душан Миленкович. Идеята на младия мъж става победител в онлайн проучване след конкурс, в който са взели участие 3 500 човека от страните членки.

Оттогава до днес знакът „Европейското листо“ е абсолютно задължителен за всеки продукт, който иска да се нарича био и е произведен на територията на някоя от 28-те държави-членки. Самото листо олицетворява Природата и Европа.

Когато се използва знакът на Общността на етикета се изписва и обозначение за мястото, където са отгледани земеделските суровини в състава на продукта. Тази информация трябва да бъде изписана по този начин: „Земеделие от ЕС“, когато суровините от земеделски произход са отгледани в ЕС, „Земеделие извън ЕС“, когато суровините от земеделски произход са отгледани в трети страни, „Земеделие от/извън ЕС“, когато част от растителните суровини са отгледани в Общността и част от тях са отгледани в трети страни.

Надписът „от ЕС“ или „извън ЕС“ може да бъде променен или допълнен с името на държавата, когато всички растителни суровини в състава на продукта са отгледани в тази държава. Важно е да се отбележи, че малки количества съставки могат да бъдат пренебрегнати, стига общото им количество да не е повече от 2 % от цялото количество суровини от земеделски произход.

Кодът под логото за био продукт, обозначава контролния орган, извършил сертифицирането. Изписването на този код е задължително за всички био продукти. Той е знак, че продуктът отговаря на екологичните директиви на Европейския съюз.

Контролиращото лице – също на етикета

Основната цел на европейският знак за биологично производство е да се улеснят потребителите при идентифицирането на биологичните продукти. За целите на етикетирането знакът за биологично производство на ЕС се използва само, ако съответният продукт е произведен съгласно изискванията на европейското законодателство от оператори, спазващи изискванията на системата за контрол в биологичния сектор.(МЗХГ) Интересно е, че цветът на логото е строго определено зелено, а именно съгласно цветовия модел на Pantone е Green Pantone № 376 и Green (50 % Cyan + 100 % Yellow).

Знакът за биологично производство на ЕС може да се използва също и като черно-бяло изображение, но само когато не е възможно да се представи в цвят. На етикета също така е изписан кодовият номер на контролиращото лице, което инспектира оператора, извършил най-близката по време дейност по производство или обработка.

Знакът на ЕС, кодовият номер на контролиращото лице, обозначаването на мястото, където са отгледани земеделските суровини в състава на продукта се поставят на видно място по такъв начин, че да бъдат лесно забележими, ясно четливи и незаличими.

Искаш био – търси калинката 

Освен европейския знак, който ни потвърждава чистият произход на избраната от нас храна, в страната има и национален знак. Това е „Калинката“. Знакът е собственост на Министерство на земеделието, храните и горите, а производителите ще получават право да го използват по решение на контролиращите организации.

Логото представлява калинка в окръжност. С това лого се обозначават българските биопродукти. То е знакът, че те са сертифицирани от някоя от българските фирми, които отговарят за контрола на екологичните храни. Логото на сертифициращата фирма също трябва лесно да бъде открито на етикета. Калинката може да бъде както цветна, така и само графично изобразена.

Проверете онлайн

Чудесна възможност за проверка, дали производителят и продуктът са био, ни дава сайтът на контролния орган. Именно той е сертифицирал дадения продукт. Там може да бъде намерена информация за всеки един производител  регистриран като био земеделец. Също така на онлайн страницата може да бъде намерена и информация за конкретните продукти, които са получили сертификат.

До 20 000 лв. е глобата за подвеждащ етикет

Съгласно Закона за прилагане на общите организации на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз, чл. 25 забранява означаването на „биологичен”, „екологичен”, „био” и „еко”, включително на чужди езици, както и поставянето на знака за биологично земеделие, на продукт или храна, които не са биологично произведени. Глобите за нарушителите пък започват от 1000 лв. и стигат до 5000 лв. Когато има нарушение от юридическо лице или едноличен търговец, може да бъде наложена имуществена санкция от 5 до 10 хиляди лева. При повторни нарушения, не спазващите закона ще бъдат с парична глоба от 10 000 до 20 000 лева.

Повече за това какво трябва да съдържа всеки етикет на хранителен продукт, четете в списание Агрозона – брой 86. 

Станислава Стойкова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА