Път на младите в агробизнеса

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути
картофи оранжерии (2)
В стопанството семейството отглежда 15 дка картофи в оранжерии

Петър Величков е един от младите и амбициозни хора в България, които въпреки всички трудности в агробизнеса се справят добре и дават възможности за препитание на хората в селските райони. От 2009 г. той е регистриран като земеделски производител, а от 2012 г. вече работи семейната фирма „Братя Величкови 90“. Земеделието е бизнес, който се предава чрез поколенията от майката и бащата на Петър и неговия брат, а днес вече се включват и младите съпруги. „Баща ми е главният агроном, учил се е от практиката.“, казва Петър. Семейството разчита и на съветите на агроном и експерти по финансиране от Държавен фонд “Земеделие”.

Успешната овцеферма в село Петърница и нейната крехка стопанка


Изкушението „чужбина“

Семейството обработва 300 дка в село Лозен, от които 15 дка са оранжерии. В района вече всички обработваеми земеделски площи са арендувани, а средната цена е около 30 лв./дка. В оранжерията на семейството редуват културите с картофи сорт Агата, зеле Чиърс, домати Матиас и Розова магия. Добивът на декар при картофите е около 4 т./дка, при доматите 15 т/дка, а при зелето между 5 и 10 т./дка. Отглеждат също сладка царевица и планират тази година да разширят площите с нея, като сега изкарват добиви от около 2 000 бройки. Използват 2 камиона, 1 бус, три трактора и още един малък трактор, който помага в оранжериите. Справят се само с двама души на трудови договори и около 15 души на почасови договори. Има специфични дейности, които трябва да бъдат познати на хората, всеки не може да се справи със земеделската работа, според Петър, с когото се запознахме при посещение организирано от ДФ “Земеделие”. „Много трудно се намира работна ръка, хората бягат навън, защото е по-лесно. Ако нямахме този бизнес, със сигурност щях да бъда в чужбина.“, категоричен е младият човек, който е завършил успешно средното си образование и курсове, които са го подготвили за земеделския бизнес.

Много играчи

нива (8)
“Памперсите” предпазват културите от големите температурни амплитуди

 

 

 

 

Близо 2 100 стопани са получили подпомагане по СЕПП за Кампания 2017

Петър сам продава продукцията на стопанството на софийските борси в Слатина и Дружба. Всеки ден пътува със стоката си, а на пазарите се сблъсква с редица предизвикателства. „Клиентите трудно се доверяват да купуват български продукти, защото много прекупвачи мамят в килограмите и качеството. Те застават до нас и продават като производител. Внасят се картофи от Египет на 50 ст/кг.“, обяснява Петър и допълва: „Производителите трябва да се подкрепяме взаимно, да държим цените.“ Търговските вериги биха могли да подкрепят българското производство и поне 60% от предлаганите храни да са български, казва младият човек. Към момента оранжерията работи чрез посредник с няколко чуждестранни вериги за хранителни стоки. Доволни са „горе-долу“, по думите на Петър, а директната продажба на този пазар е „невъзможна“, според него.

По-високи субсидии?

оранжерии (4)
През това лято семейството планира ремонт и подновяване на оранжериите

Важно перо в бюджета на фирмата е подпомагането с национални и европейски средства, което през последната година възлиза на около 30 000 лева. Стопанството е одобрено за подпомагане за справяне с миниращия молец. „Кандидатствахме с проект по подмярка 4.1. Нямаме отказ от фонд „Земеделие“, но поради недостиг на финансиране най-вероятно няма да получим одобрение. Бихме искали да купим трактор, за да произвеждаме повече.“, споделя Петър и допълва: „Все още не ни се е налагало да използваме кредити, разчитаме на собствени средства.“

„Малко по-високи субсидии биха ни помогнали, за да можем да се реализираме без притеснения, че трябва да взимаме заеми. Случвало се е да кандидатстваме с проект, но трябва да имаш висше образование, за да подготвиш всички необходими документи.“, посочва младият човек.

Непредвидимите климатични условия са най-трудната част при отглеждането в оранжерии. Полиетиленовите платна често се късат, имат нужда от поддръжка и при тях няма отопление. „Това лято ще подменим голяма част от оранжериите по нов стандарт, за по-лесно проветряване и по-висок добив.“, обяснява Петър. Преценили са, че стъклените оранжерии не са рентабилни за видовете зеленчуци, които отглеждат.

Вижте още:

900 стопани са подали заявление за директно подпомагане в Пазарджик

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА