Парламентарната комисия по европейските въпроси прие законопроекта за еврофондовете

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Законопроектът за управлението на европейските структурни и инвестиционни фондове бе приет на първо четене в Парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Правилата в него засягат управлението на около 10 млрд. евро, които България ще получи от еврофондовете през новия програмен период 2014 – 2020 г. Документът урежда и създаването на т.нар. Фонд на фондовете като обособен финансов ресурс, който ще управлява финансовите инструменти по програмите.

Очакванията са, че законопроектът ще повиши усвояемостта на финансовите средства от Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство. За средствата, предоставени по тях, ще се определят стандартизирани процедури с разписани срокове и изисквания. Ще се създаде унифицирана и прозрачна система за управление на публичните средства, ще се намали административната тежест за бенефициентите и да се въведе ясен съдебен контрол за защита на гражданите и организациите.

Урежда се и положението на Фонда на фондовете, който ще управлява централизирано финансовите инструменти по оперативните програми. За управлението на средствата от ЕС ще отговарят Министерският съвет, зам. министър-председател или министър на европейските фондове, както и финансовият министър, а Министерство на финансите ще контролира Фонда.

Със закона подборът на проекти ще става от специална комисия въз основа на свободната и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминация. Предвидени са глоби за държавните служители при неспазване на срокове.

Безвъзмездната финансова помощ ще се предоставя с административен договор, което ще улесни обжалването на финансовите корекции по Административно-процесуалния кодекс (АПК), които може да бъдат за целия проект или за отделна дейност или договор. Освен това процедурите по обжалване няма да възпрепятстват процеса на усвояване на средствата.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА