Папа Франциск призова за повече солидарност и конкретни действия срещу проблема с недохранването на бедните хора в целия свят. Това се случи по време на световна конференция по прехраната, която се организира от ООН и се състои вчера и днес в Рим, предава proplanta.de. Според главата на римокатолическата църква, държавите, които се справят добре в икономически план, имат морално задължение да споделят богатството си с други държави. Предизвикателства пред това той вижда в липсата на солидарност и справедливост при разпределянето на икономически блага и финансови ресурси.
Папата критикува капитализма за това, че поставя развитието на пазара като приоритет пред човешките нужди. Според него храната на хората се е превърнала в обект на спекулации. Папа Франциск цитира своя предшественик папа Йоан Павел Втори, който каза: „Има достатъчно храна за всички, но не всички могат да се хранят“.
„Господ прощава винаги, хората понякога, природата никога. Трябва да се погрижим за природата, за да не ни отговори с унищожение“, каза папа Франциск. „Първата грижа на всеки трябва да бъде човекът – всички онези хора, които всекидневно изпитват липсата на храна и които са спрели да мислят за семейните и социалните връзки, защото се борят за живота си.“, каза още 77-годишният папа. Той добави, че бедните хора също имат право на достойно съществуване и достатъчно храна.
По данни на ООН през миналата година около 805 млн. души в света са страдали от хронично недохранване. През 1992 г., когато се е състояла първата подобна конференция, броят им е бил 1 млрд.
В конференцията участват около 170 държави от цял свят. Сред участниците бяха испанската кралица Летисия, американският икономист Джефри Сакс, Мелинда Гейтс, съпруга на основателя на Microsoft Бил Гейтс.