Овощари: Условията за изплащане по Ковид мярката изолират малките стопани

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Средствата по схемата са крайно недостатъчни, коментират от бранша

„104 лв на дка ще бъде подпомагането на всички овощни трайни насаждения“, съобщи за Агрозона Димитричка Търпанова от Добруджанския овощарски съюз. „Сливите и десертното грозде влизат вече в основната група овощни култури и като се направи преизчисление на първоначалната ставка от 110 лв на дка, се получи ставка от 104 лв, тоест 6 лв по-малко ще вземат производителите с основни култури, но ще направим по-справедлива ставка за сливите“, допълни Търпанова.

„Не сме доволни, подпомагането е крайно недостатъчно“, категорична е Димитричка Търпанова. Според овощарят при залагането на условията по прием по Ковид мярката ще има нова административна тежест за стопаните.

„От МЗм има идея на подборен принцип определен процент от кандидатите по Ковид мярката да доказват завишените разходи, тоест да покажат фактури от 2020 и 2021 г за едни и същи продукти. Не е много редно от наша гледна точка, защото голяма част от малките стопани са данъчно задължени на база нормативно признати разходи. Те не водят такова счетоводство, особено малките, които не са регистрирани по ДДС и на практика на тях не им се изисква отчитане на фактурите, тъй като обработват градините си на фамилен принцип. С оглед политиките, които обяви министерството, това изискване да се доказва с фактури за заден период и ще затрудни много нашите производители“, допълни Димитричка Търпанова.

Въвежда се и изискване по отношение на правилата за отчитане. По Ковид помощта ще могат да се участват за площите, заявени и платени по обвързаната подкрепа за 2021 г плюс тези, които имат протоколи за пропаднали площи през 2021 г. Важно условие обаче е тези площи да са очертани и през 2022 г, допълни още Търпанова.

„Не е задължително да са се приключили, но тези площи трябва да са в ИСАК очертани като заявени за следващата година, тоест да може да се докаже, че стопанина ще обработва и тази година и търпи загубите“, коментира още Търпанова. Тя даде и пример – Ако стопанин е работил 100 дка трайни насаждения и е отчел добиви по обвързаната подкрепа, а сега е подал заявка за 80 дка, ще бъдат изплатени помощи за 80 дка. Ако стопанинът сега е заявил 120 дка, ще му бъдат платени помощи за 100 дка. „Условието е 2021 г какво се е случило“, каза още Търпанова.

От земеделското министерство са обещали няколко стъпки, които браншът очаква да бъдат предприети, за да може да бъде подпомогнат през трудната година. Според думите на Търпанова се планират допълнително 35 млн. евро – 5% от общата рамка за България през 2020 г, да бъдат разпределени за всички и ще бъдат заложени в бюджета за второто полугодие. От МЗм ще се настоява да се увеличи бюджетът по временната мярка заради войната в Украйна (10,5 млн. евро) да бъдат увеличени с 200%, както и да се направи дерогация за схемата по де минимис и сектор Плодове и зеленчуци да получи 25 млн. лв. допълнително.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама