През изтеклия период само на отделни места в Западна и Югоизточна България паднаха валежи между 10-20 l/m2 – Сандански, Благоевград, Кюстендил, Бургас и Ахтопол, които доведоха до слабо подобрение в овлажнението на повърхностния почвен слой. В останалата част от полските райони валежи със стопанско значение не бяха регистрирани и почвеното засушаване остана ограничаващ фактор за качественото провеждане на почвообработките и сеитбите, съобщи Драгомир Атанасов, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Сухо и топло време над климатичните норми
През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от сухо и топло време, с температури над климатичните норми.
Отсъствието на продуктивни почвени влагозапаси ще ограничава поникването и протичането на началните фази от развитието на зимните житни култури и зимната рапица. Сухата почва ще затруднява качественото провеждане на дълбока оран при стърнищата, предсеитбените почвообработки на полетата и сеитбата на пшеница и ечемик.
През периода изтича оптималният агротехнически срок за сеитбата на пшеница в Южна България.
Условията ще позволяват извършване на фитосанитарни дейности при трайните насаждения и третиране в началото на листопада на семковите овощни видове, засегнати от струпясване с 5% разтвор на карбамид за ограничаване на заразата.