Отглеждане на бял риган – всичко, което трябва да знаем

Лилия Александрова
Лилия Александрова
8 Минути

Белият риган Origanum vulgare L. ssp. hirtum /Origanum heracleoticum L./ е многогодишно тревисто растение от семейство Устоцветни (Lamiaceae). За разлика от обикновения риган, който има само лечебно действие, белият риган е известен не само в медицината, но се използва масово и като подправка за месни и рибни консерви. Белият риган съдържа етерично масло, дъбилни вещества, каротин, горчиви вещества, витамин С и други. В медицината може да се използва като антисептично и  успокоително средство. Риганът успокоява кашлицата при остър бронхит, използва се при стомашни и чревни заболявания, а също и при нервна възбуда. В народната медицина се прилага при безсъние и газове в червата.

Естествени местонахождения

Технологията за производство на разсад от бял риган сподели специално за «Агрозона» д-р Станко Станев от Института по розата и етеричномаслените култури в Казанлък.

В България белият риган е разпространен в източните скалисти склонове на Родопите, а също в Беласица, Струмската долина и Кресненското дефиле. Култивира се главно в Русенско, Плевенско, Момчилградско и Пловдивско. Растението произхожда от Средиземноморието и се култивира в Гърция, Италия, Испания и други страни от района.

Стойности при добива на свежа надземна маса:

– през първата година, при есенно засаждане могат да се получат 120-180 кг/дка

– през втората година – 400-600 кг/дка

– през третата година – 600-900 кг/дка

– след четвъртата година на отглеждане – 800-1200 кг/дка, като е възможен добив и до 2 т/дка.

При среден рандеман 1:4 се получава суха надземна маса от 100 до 300 кг/дка и етерично масло от 6 до 8 кг/дка в зависимост от процентното му съдържание.

Семенната продуктивност е 8-9 кг/дка. 

Кореновата система е плитко разположена, образува къси, пълзящи, разклонени коренища. Видът има силна разклонителна способност и при култивиране броят на стъблата в една туфа ежегодно нараства достигайки до 150-200 броя през четвъртата година на отглеждане. Плодът е сух, разпадащ се на 4 орехчета. Семената са кафяви или тъмно кафяви, дребни /0,4-0,5 мм/, с абсолютно тегло /1000 броя/ – 0,10 – 0,15 грама.

Различни сортове

Белият риган се отнася към вида Origanum vulgare ssp. hirtum /Link/ Iestwast./ Syn. O. heracleoticum, O. hirtum./. В нашата страна все още няма признат сорт от белия риган, но в следствие на дългогодишна селекционно-подобрителна работа в Института по розата и етеричномаслините култури и Института по ботаника бяха създадени няколко перспективни клона от които един беше предложен за Държавно сортоизпитване в ИАСАС.

Главно предимство на селекционираните клонове е в значително по-високо съдържание на етерично масло в надземната им част по време на цъфтеж. По този показател те превъзхождат отглежданата до този момент популация от 1,5 до 3 пъти. Всички клонове се отличават и с много високо съдържание на карвакрол – над 60 %.

Какви почви обича

Белият риган е сухоустойчиво растение, чувствително към въздушната влажност. Валежите от началото на вегетацията до цъфтежа спомагат за по-доброто развитие на растенията, а по време на самия цъфтеж при тихо, сухо и слънчево време се повишава количеството на етерично масло.

За белия риган са подходящи дълбоките, дренирани, с по-лек механичен състав почви, с южно изложение, богати на хранителни вещества и с рН около 6-8.

При създаване на разсад и засаждане също има определени специфики, които ще опишем в отделна статия.

бял риган, Кърджали, Agrozona.bgБорба с плевели, болести и неприятели

Проведените изследвания в Института по розата са показали добри резултати при използване на хербицида “Синбар” в доза 100 г/дка, внесен след пролетното засаждане, преди вегетацията на растенията или при есенно засаждане, внесен преди вегетацията и след обработка на почвата. За борба с всички житни плевели може да се използва “Фузилад форте” в дози от 130 до 200 мл/дка. С по-високата доза се действа срещу многогодишни житни плевелите във фаза 3-5 лист.

Белият риган може да страда от болести като Листни петна (Septoria origanicola All.), Ръжда (Puccinia menthae Pers.), Fusarium oxysporum, F. Solani, Ophiobolus origani, Camarosporium origani, Diplodina origani  и др., които причиняват в различна степен засъхване на туфите, както и алфа мозаичен вирус (AMV).

Най-добрата защита срещу болестите е поддържането на подходящи условия за отглеждане, включително чрез използване на стерилен посадъчен материал, висока  агротехника за добре аерирана среда и избягване на прекомерното поливане.

Сравнително малко неприятели

Ригана има сравнително малко неприятели, но се напада от белокрилки, паяжинообразуващи акари, листни въшки, трипси, миниращи молци и някои листогризещи неприятели, които обикновено не нанасят големи щети в насажденията.

Тъй като риганът се използва основно за директна консумация, борбата с неприятелите трябва да се води превантивно и за предпочитане с биологични средства за борба.

Първа линия на защита е тясно наблюдение на популациите на вредителите. Задълбочено проучване на културите ежеседмично с помощта на жълти и сини лепливи капани ще определи огнищата в най-ранните етапи, когато са най-ефективни за контактни пестициди, като например унищожаване на насекомите с разтвори на меки сапуни, което е един безопасен метод. Сравнително малко известни продукти, подходящи за прилагане на ядливи растения, които са въведени през последните години като Neem-спрейове (например NeemAzal), гъбички (напр. Naturalis-O) и други, могат да бъдат полезни при култивиране на билки /като ригана/, въпреки че те обикновено са по-бавно действащи от контактните спрейове и не може да се осигури ефективен контрол, но ако се прилагат в ранните етапи от възникването на огнищата, техния ефект ще бъде задоволителен. 

Прибирането е ръчно или механизирано

Надземната маса се реколтира ежегодно във фаза масов цъфтеж, чрез изрязване на надземната маса на височина 8-10 см – ръчно или механизирано. Суровината се преработва чрез дестилация или екстракция, като се запазват установените специални изисквания. Сушенето на стръковете /херба/ става при температура до 40 ºС и активно вентилиране.

Преработка на суровината

Етеричното масло, получено от надземната част на растението във фаза масов цъфтеж е с бял, Института по розат и етеричните култури в Казанлък, Agrozona.bgчервено-кафяв цвят и с характерен свеж, подправъчен аромат. Представлява интерес като самостоятелен продукт или включено в композиции за хранително-вкусовата и фармацевтичната промишленост, тъй като има силно антимикробно действие. Съдържанието на етерично масло в свежата надземна цъфтяща част варира от 1,0 до 2,5%. Основен компонент на маслото е карвакрол /65-80%/.

Резултатите, получени при проучване динамиката на дестилация показват, че основното количество етерично масло се отделя през първите 15 минути – около 50 % от общото съдържание. Следващите 15 минути добивът нараства с още 23% или след 30 минути от началото на дестилация той е около 75% от цялото количество етерично масло. През следващите интервали от 15 минути количеството на получаваното масло намалява значително – 7-8%. Дестилационният процес може да се счита за завършен когато са добити над 95% от маслото. При белия риган този момент настъпва след 75-80 минути дестилация. Рандеманът е 120-180 кг суровина за 1 кг масло.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА