От бранша: Пазарът на малини преживява изключителен срив

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Индустриалната малина поевтиня до 1,20 евро, няма плодове за свежия пазар и цената им се вдига, коментира Божидар Петков от БАМ-Я

„Реколтата от малини в момента е в застой – от големите и продължителни горещини и въпреки това, че буквално денонощно поливаме, малините стоят като заспали, не искат да зреят, защото при температури над 33 градуса спира фотосинтезата“, коментира за Агрозона Божидар Петков, председател на Българската асоциация на малинопроизводителите и биоягодоплодните (БАМ-Я). Заради дългата вълна от горещини през последните месеци растенията са в стрес и получават слънчеви пригори.

„Стопаните също са в стрес, защото тази ситуация ни кара да се чувстваме много несигурни, а другият голям проблем, който има, е това, че цените на индустриалната малина на хладилниците се сринаха драстично и те са в рамките на 2,50 до 3 лв“, допълни още той.

Пазарът на малини се срина заради войната в Украйна, макар че производителите го усетиха през настоящата година.

„Сривът в цените стана тази пролет, когато имаше повреди в енергийната система на Украйна и тогава в рамките на 2-3 дни почти цялата продукция на склад в хладилниците се изнесе в Румъния, в Полша, Унгария и Германия. Огромното количество от 30-35 хил. тона, което се изсипа на пазара и то непродадена продукция“, допълни Петков, и обясни, че проблемите започват 3-4 месеца по-късно, когато фирмите или хладилниците, които са взели тази стока за съхранение започват на питат кой ще плаща тока и тогава украинските производители продадоха замразените малини на всяка цена само да не се развали продукцията. „Цената на замразената малина е в рамките на 1,50-1,30 евро, дори вече има оферти на 1,20 евро, замразена и опакована малина, което е изключителен срив. Това означава, че България в момента прясната струва 2,50 лв., а година по-рано цената й е била 4,17-4,50 лв./кг. На пазара на дребно обаче тя достига над 12-14 лв. „Това е другата аномалия, която се появи на пазара, защото насажденията в България са разпределени 2:1 в полза на индустриалната малина. Пресният пазар на малина досега беше почти нишова възможност и по-голяма част от малинопроизводителите се бяха ориентирали за производство на индустриална малина“, коментира Божидар Петков. Така на практика се срина  цената на индустриалната малина, защото брането в момента струва 2 лв. и тези хора, които бяха с индустриална малина, не могат да си продават малината, защото са на загуба, а в същото време точно пък този феномен, че заради това, че малината вече стои като заспала и брането е на много малко количество, на пресния пазар цената е толкова висока, защото пък за там няма малини от тези сортове.“, каза още председателят на БАМ-Я.

Проблемите на малинопроизводителите ще бъдат поставени на дневен ред и на Фестивала на малината, който ще се проведе в края на тази седмица в Попово.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА