От аграрна държава до световен финансов център

Лилия Александрова
Лилия Александрова
10 Минути

По площ Люксембург е една от най-малките европейски държави, но сe нарежда сред най-големите играчи на световната финансова сцена. Херцогството е специализирано в предоставянето на ограничен брой качествени продукти и услуги. Тук е също една от административните столици на ЕС.

Малка страна с широка душа

Ан Рийс работи в информационния център на ЕС в Люксембург
Ан Рийс работи в информационния център на ЕС в Люксембург

Заведенията по малките павирани улички на столицата Люксембург в петък вечер са оживени не само вътре, а и отвън въпреки мразовитите температури. Често се случва минувачи да се спират при приятели и познати. Жителите на града са само около 94 000 души от общо 600 000 граждани на страната. Над 35% от населението са чужденци, най-много португалци, французи, италианци, белгийци, германци и хора с арабски произход. Официалните езици са люксембургски, френски и немски. Стандартът на живот е един от най-високите в света, но по време на намаленията в модните магазини например цените стават по джоба на средностатистическия европеец.

През януари посланикът на България в Белгия и Люксембург, г-жа Мая Добрева, представи на обществеността в херцогството приоритетите на българското председателство на Съвета на ЕС. Събитието се състоя в информационния център на ЕС, където работи Ан Рийс, младо момиче от Люксембург. „След презентацията бяха зададени въпроси свързани с усилията, които България трябва да направи, за да подобри условията на труд. Би било добре за вас, ако успеете да направите необходимите промени, за да станете част от Шенген, ще бъде по-лесно за вас.“, според младата жена.

„Ние обичаме да се прегръщаме и целуваме.“, казва Ан Рийс на шега или наистина в отговор на моето желание да разбера повече за местните хора. Не ми е трудно да си представя това, защото тя самата е лъчезарно, усмихнато момиче. Пожелах да разбера дали тя знае нещо за страната ни. „Природата на България е много красива.“, казва тя, „Бях в София по времето, когато папа Йоан Павел Втори бе на посещение. Обожавам храната, особено карначетата. Бих отишла отново на ски.“ Страната ни като цяло не е позната туристическа дестинация за жителите на Люксембург и през първите 9 месеца на 2017 г. потокът от туристи у нас бележи спад със 7%.

Седалище на европейските институции

Страната е една от основателките на Европейската общност за въглища и стомана. Днес тя е административен център на редица институции на ЕС и това е установено след сключването през 1951 г. на Договора от Париж, с който е поставено началото на Европейската общност за въглища и стомана.

По време на дискусиите във връзка с изпълнението на договора външният министър на херцогството Джоузеф Бех предлага работата да започне именно на територията на неговата държава и това се приема от цялата европейска политическа общност. Така е поставено началото на традицията, една от най-малките суверенни държави в Европа да бъде център на редица евроинституции, сред които Генералният секретариат на Европейския парламент, 8 генерални дирекции на Европейската комисия, Европейската инвестиционна банка и Европейския фонд за стратегически инвестиции, Съдът на ЕС, Сметната палата на ЕС, Евростат, Евратом и др.Люксембург

Заседанията на Съвета на ресорните министри на страните членки се провеждат тук през април, юни и октомври. От 2019 г. в Люксембург ще се поместят центровете за дигитални данни на институциите на ЕС.

Икономика на услугите

Статуя на пътуващи музиканти в центъра на града
Статуя на пътуващи музиканти в центъра на града

От средата на 1970-те години на 20 век Люксембург се оформя и утвърждава като световен финансов център. Само за десетилетие херцогството се превръща от водещ производител и износител на стоки – желязо и стомана, в доставчик на финансови услуги. Днес тук клонове имат близо 150 национални и международни финансови институции, сред които е Bank of China, представена на още десетина места в Европа. Съчетанието на стабилна политическа, нормативно-законодателна и социална среда осигурява възможност да бъде развита широка гама от иновативни финансови услуги, предлагани от банковия сектор, застрахователния сектор, специализирани инвестиционни и пенсионни фондове.

Рецептата за утвърждаване на херцогството като финансов център, според Робърт Шарф, изпълнителен директор на фондовата борса в Люксембург, се състои в това, никога да не почиваш на стари лаври. „Ние не приемаме нищо за даденост.“, коментира той за Financial Times и допълва: „Постоянно си задаваме въпроса „Какво още следва да направим?“ Големи финансови институции като AIG, JPMorgan, FM Global and Hiscox, базирани в Лондон, вече обявиха, че са избрали да преместят седалищата си в Люксембург след Брекзит.

Реклама за милиони

Херцогството залага на развитието на международна мрежа от контакти с различни играчи и търговски съветници в целия свят, с цел за да съдейства на местния бизнес и чуждестранните си клиенти да достигнат нови пазари. Основни точки, където са базирани негови постоянни представителства са Дубай, Ню Делхи, Ню Йорк, Сеул, Шанхай, Тайпей, Тел Авив и Токио. Правителството е особено активно в промотирането на продуктите, услугите, технологиите и възможностите за инвестиции в херцогството. Търговски мисии се осъществяват и кампанийно под мотото „Люксембург за бизнеса“ от финансовото министерство в сътрудничество с Търговската камара и Изпълнителната агенция за икономическо развитие. Те си партнират с регионални търговски камари – фламандски, белгийски, френски, нидерландски, европейски и други чуждестранни търговски камари и дипломатически мисии на херцогството в чужбина или в международни търговски организации. От 2008 г. насам отделна агенция е специализирана единствено за това да представя финансовите услуги на страната в чужбина. Самият херцог Анри I понякога председателства мисиите и в тях участват членове на правителството.

Ново строителство

В покрайнините на столицата, на влизане от магистралата за връзка с Брюксел, се забелязва усилено строителство на административни и жилищни сгради. Градът се подготвя да приеме Бутик за шоколададминистрациите на потенциалните нови страни членки, както и да създаде необходимата инфраструктура за живот на техните служители и семействата им. Въпреки това настоящият председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който също е от Люксембург, обяви, че по време на неговия мандат, който изтича през 2019 г. и който по негови думи няма да бъде подновен, ЕС няма да има нови членове. 5% от работоспособното население в града са служители на евроинституциите и този дял ще се увеличава в бъдеще.

Малки аграрни стопанства

Като член на ЕС Великото херцогство се ползва от привилегиите на единния европейски пазар. Основните стоки, в производството на които е специализирана страната са пластмасови и синтетични материали, механика, медни и други метали, автомобилни части, инструменти за прецизно инженерство, продукти на стъклопроизводството и дървопреработването. Над 85% от продукцията се изнася както за основните търговски партньори – съседите Германия, Белгия и Франция, така и за държави от Американския континент, Азиатския континент и Близкия Изток. Годишният търговски излишък възлиза средно на 10% от БВП на страната.

Селското стопанство заема само 1% от БВП и въпреки това секторът изпитва остра липса на работна ръка. Преобладават малките семейни стопанства, специализирани в производството на вино, картофи и зърнени храни.Тихо място в столицата - площадът със статуята на херцогиня Шарлот

Можем повече

Двустранната търговия на страната ни с Люксембург се отличава със сравнително ниски стойности, което очертава необходимостта от търсене на нови пазарни ниши за българските стоки, се посочва в анализ на родното Министерство на икономиката. През първите 9 месеца на 2017 г. износът за Люксембург възлиза на 4,246 млн. евро, което представлява ръст с 89.1% в сравнение със същия период на предходната година. Вносът от Люксембург е 44,206 млн. евро – със 17.5% повече спрямо същия период на 2016 г. Салдото е отрицателно и възлиза на 47,9 млн. евро.

Сред земеделските стоки страната ни изнася семена, плодове и спори за посев, които заемат 3,17% дял от общия износ. Ние внасяме човешка и животинска кръв за терапевтични, профилактични или диагностични цели.

През последните 2 годни има отлив на преки чуждестранни инвестиции от Великото херцогство у нас, според данни на БНБ.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА