От 2021 г. се въвеждат нови правила за биологичното производство

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Кои са най-важните от тях

От 2021 г. предстои въвеждането на нов регламент по отношение на биологичното производство, който ще обхване и производството на морска сол, маята, пчелният восък, етеричните масла, съобщи по време на кръгла маса „Качество на храните – мит или реалност“, организирана от Съюза по хранителна промишленост към Федерацията на научно-техническите съюзи д-р Стоилко Апостолов, управител на „Биоселена“. Тогава Регламент 834, който в момента въвежда правилата за екологично чиста продукция ще се замени от Регламент 848, съобщи Диана Босашка, главен експерт в отдел „Биологично производство“ в аграрното министерство. Апостолов обясни още, че новите правила предвиждат и допълването на базата данни за биологичните производители с тези, които отглеждат животни по екологичен начин. Към момента и съществуващата обаче база данни за биологичните оператори не функционира. От „Биоселена“ прогнозираха, че това ще създаде още по-голям проблем и на администрация, и на производители и търговци. От Министерство на земеделието, храните и горите съобщиха, че се очаква регистърът на биологичните оператори съвсем скоро да заработи и по този начин да улесни работата на всички страни. За съжаление обаче, капацитетът на отдела, който се занимава с цялото биологично производство в страната, е само 6 човека и това е крайно недостатъчно за обхващане на всички дейности в сектора.

След промените в аграрното ведомство с назначаването на ресорен заместник-министър се очаква администрацията да се разрасне, допълниха от там.

С въвеждането на новия регламент през 2021 г. в областта на чистото селско стопанство се предвижда строго ограничаване на използването на термините „био“, „биологично“, „екологично“, като право за употребата му в наименования ще имат само тези оператори, които имат сертификат за такова производство, съобщиха още експертите. Въвежда се и нова вратичка в законодателството, която позволява групова сертификация. Тя ще обхваща производители, които са малки, и произвеждат не повече от 5 000 кг продукция годишно. Сред промените, които се очакват да бъдат въведени, е и провеждането минимум на една проверка на година от страна на контролните органи на всеки един биологичен оператор, а не както досега се правеха – на базата на оценка на риска. От 2036 г. пък се предвижда да бъде въведено задължението всички разсади за биопроизводство да бъдат получени от биосемена. Новият регламент на ЕС ще забрани и хидропонното производство, защото според правилата на биоземеделието растенията трябва да имат контакт с почвата.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА