Одобрени са 3,5 млн. лева по държавната помощ за участия в изложения

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути
Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ) утвърди финансов ресурс от 3 500 000 лева  по схемата на държавна помощ „Помощ за участие в изложения“ за 2024 г.

Схемата на държавна помощ „Помощ за участие в изложения” е нотифицирана пред Европейската комисия с регистрационен номер SA.107639 и е със срок на прилагане до 31.12.2029 г. Нотифицираният максимален бюджет по схемата на държавна помощ за периода 2023–2029 г. е 20 000 000 лв.

За предходната 2023 г. са усвоени 3 616 198 лв. за участие в национални изложения и международни изяви.

Помощта е насочена към земеделски стопани, заети с първично производство на земеделска продукция в сектор „Растениевъдство“ и „Животновъдство“ и на предприятия, извършващи дейност в преработката на земеделски продукти.

Подпомагат се малки и средни предприятия (земеделски стопани, регистрирани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители) чрез развъдни организации или други организации, посредством предоставяне на субсидирани услуги.

Финансират се до 100% от следните допустими разходи:
–   Такси за участие;
–   Разходи за път и разходи за транспортиране на животни и на продукти, които ще бъдат обхванати от действието за насърчаване;
–   Разходи за публикации и уебсайтове за обявяване на събитията;
–   Наем на изложбени помещения и щандове и разходите за тяхното монтиране и демонтиране.

Целта на подпомагането е насърчаване на българско производство на земеделски и преработени продукти и популяризиране на висококачествена традиционна българска продукция на националния и международния пазар.

Участието в изложенията по линия на схемата на държавна помощ допринася за:  популяризиране постиженията и възможностите на богатото биологично разнообразие на различните видове и породи селскостопански животни, създаване на обществен престиж на отделните породи (отглеждани в страната) и на произведените земеделски култури,  запознаване с качествата на отделните сортове, съхраняване на ценните генетични ресурси, демонстриране на традиционни и съвременни технологии за производство на  преработени земеделски продукти, обогатяване на знанията, обмяна на опит с фирми  и засилване на контактите в рамките на провеждане на събитията.

Указанията за прилагане на помощта ще бъдат публикувани на сайта на ДФЗ.

ЕТИКЕТИ:
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА