Очакват се по-ниски добиви от пшеница

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Потърсихме мнението на земеделски производители и агрономи от страната за състоянието на есенниците и пролетниците към момента.

Състоянието на есенниците и пролетниците в Добруджа е задоволително. Очаква се добивите да бъдат малко по-ниски от прогнозираните. Имало е измръзване при ечемика и в известна степен при пшеницата. Според някои агрономи от областта има вероятност да се добият с около 150 кг./дка по-малко пшеница в сравнение с миналата година. По техните думи тя вече е изкласила и сега цъфти, като зърното в момента се налива и първоначалните впечатления са, че резултатите ще са по-ниски.

На противоположното мнение са колегите им от село Спасово, област Добрич (на няколко километра от границата с Румъния), които казват, че очакват по-високи добиви. От тях научихме, че те са избързали и са сели по време на сушата, като по този начин дъждовете са дошли точно навреме и растенията не са почнали да братят. В събота там са паднали 30 л./кв.м.

Стана ясно, че се наблюдава сериозна гъстота на сивия царевичен хоботник, който е нападнал слънчогледа и царевицата. Концентрацията на вредителя е основно в близост до румънската граница, на 3-4 км. от нея. Нанесени са сериозни щети и на места се развалят цели полета, които насекомото е унищожило за една вечер.

Полетата в Балчишко са нападнати от житна дървеница. Насекомите са възрастни и в момента снасят яйца. От Национална служба за растителна защита и Областна дирекция „Земеделие” Добрич са посетили пострадалите места и са установили голяма гъстота на вредителя.

При рапицата ситуацията остава непроменена. Културата вече е прецъфтяла. Според някои стопани съотношението на провалените площи спрямо тези, които са останали е 50/50, като състоянието на рапицата на места е незадоволително, а на други е добро. Като цяло посевите не са добре гарнирани и са с различна гъстота.

Общото мнение е, че последните дъждове в страната са се отразили добре и на есенниците, и на пролетниците, като в известна степен са компенсирали недостига на влага от есента и зимата и влияят добре на вегетацията на растенията. Подобрила се е и почвената влагозапасеност. Заради сравнително високите температури и влажния климат е възможно да се развият редица болести. Сред тях са брашнеста мана, черна и кафява ръжда, както и фузариум, който се появява, когато растението започне да цъфти.

За ситуацията в страната разговаряхме с Христо Цветанов, който е земедесли стопанин и председател на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ). Неговото мнение е, че пролетта е била спорна. На места е имало засушавания, но почвената влага и развитието на културите са нормални за периода. Наблюдава се изтегляне на рапицата.

Пролетните братя при пшеницата и ечемика са успели да се развият благоприятно благодарение на ритмичните валежи, макар и в малки количества и ще спомогнат за увеличаване на средните добиви в страната. Посевите са добре гарнирани, изравнени и навлизат във фаза наливане на зърното. Следващите 20 дни са много важни по отношение на метеорологичната обстановка. Опасенията са за рязко затопляне, засушаване и суховей. Мнението на г-н Цветанов съвпада с това на агрономите от Добруджа и очакванията му са, че количество пшеница при всички случаи няма да достигне миналогодишните добиви, но ще е напълно достатъчно за гарантиране на зърнения баланс в страната и за износ не по-малък от средния за последните 5 години.

Основните проблеми при царевицата и слънчогледа са свързани с опазване на културите от плевели и болести, особено при слънчогледа.  Разчита се на капацитета на земеделските производители по отношение на извършване на агрохимични мероприятия, за да успеят културите да преминат в по-горна фаза на по-следващ етап.

„Тук е важно да отбележим, че валежите през месец май и началото на юни са определящи при формирането на добиви от пролетниците, за което има добри предпоставки до момента”, каза още Христо Цветанов.

За разлика от Балчишко плътността на възрастната житна дървеница в останалата част от страната е под прага на вредност и очакванията са, че няма да бъде необходимо третиране срещу този неприятел. Добри предпоставки има за развитие на брашнеста мана и фузариум.

Интересен факт е, че в цялата страна се наблюдава отсъствие на гризачи. Не са констатирани нападения от полска мишка и обикновена полевка. Според земеделците е напълно нормално да има периоди, през които тези вредители отсъства, но на няколко години се наблюдава висок праг на популациите им.

Георги Джендов

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА