Обявиха вековните букови гори в Националния парк “Централен Балкан” за световно наследство

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Вековните букови гори в резерватите на територията на Националния парк “Централен Балкан” – “Боатин”, “Царичина”, “Козя стена”, “Стенето”, “Соколна”, “Пеещи скали”, “Стара река”, “Джендема” и “Северен Джендем”, са на път да получат световно признание. България е поканена да се присъедини към Европейския сериен обект на световното наследство на ЮНЕСКО – “Букови гори – общо наследство на Европа”, съобщават от пресцентъра на Министерство на околната среда и водите.

Министерският съвет е дал одобрение на кандидатурата, след като тя е била подкрепена от местните общности. Номинацията ще бъде представена в Секретариата на ЮНЕСКО в Париж през втората половина на януари 2016 година.

В изпълнение на този проект вече са идентифицирани най-представителните букови гори в Европа, които притежават необходимите качества за включване в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Освен в България, предложени са също гори в Австрия, Албания, Белгия, Полша, Румъния, Словения, Украйна, Испания, Италия и Хърватия.

Новият обект е разширение на вече съществуващ обект на ЮНЕСКО, обхващащ вековни букови масиви в Карпатите, на територията на Словакия и Украйна, както и стари букови гори в Германия.

Буковите гори в Националния парк “Централен Балкан” са разположени върху 29 000 ха и са сред най-обширните естествени букови масиви в Европа. Характерно за тях е, че са изцяло с естествен произход и със съхранен естествен облик. Над три четвърти от тях са на възраст над 100 години. 150-годишните букови гори заемат повече от 14 хил. ха, а на отделни места съществуват жизнени гори на възраст над 240 години. Много от естествени гори спадат към категорията на “девствените” гори, което означава, че на практика хората не са се намесвали в тяхното развитие.

Защитата на горите на територията на парка започва още в средата на миналия век с включването им в резервати, първият от които e “Боатин”, обявен през 1948 г. Най-представителните букови гори на територията на националния парк, с площ около 11 000 ха, са предложени за обект на ЮНЕСКО.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА