Общините и държавната администрация с възможност да повишат енергийната си ефективност по Норвежкия механизъм

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Общини и държавна администрация могат да кандидатстват за 100% финансиране на проекти за енергийна ефективност на сгради със средства от Норвежкия финансов механизъм благодарение на програма „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“ с период на действие до април 2017 г. В момента тече информационна кампания на експерти от Министерство на икономиката и енергетиката в градовете Пловдив, Монтана, Бургас, Варна, София и Велико Търново, на която всички заинтересовани лица могат да зададат въпросите си във връзка с условията за кандидатстване.

Приоритетни за финансиране са сгради със социално значение – болници, училища, домове за възрастни хора, сгради на държавни институции, с уточнението, че общината или държавата трябва да са собственици на съответните сгради, т.е. болници, които са регистрирани като сдружения не могат да се възползват от тази възможност. Затова пък проектите с иновативни технологии се оценяват високо. Това означава, че дори една система за отопление, която в момента се изпитва от създателите й, може да получи финансиране, стига да бъде достатъчно ефективна.

Бюджетът на мярката предназначена за финансиране на проекти за енергийна ефективност на обществени сгради е 7 647 059. Безвъзмездната финансова помощ е от 170 хил. до 500 хил. евро, като за проектите за публични сгради финансирането се поема на 100% от стойността на проекта.

Инициативата се подкрепя от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство въз основа на меморандум за разбирателство между България и Исландия, Лихтенщайн и Кралство Норвегия. Партньор на МИЕ от страна на донора е Дирекцията за водни ресурси и енергия (НВЕ) към Министерството на петрола и енергетиката на Норвегия.

Една от общините, които планират да използват възможностите, предоставени по тази програма е Добрич. Общинските съветници по-рано тази седмица приеха проектно предложение за прилагане на мерки за енергийна ефективност в ЦДГ „Слънчице” и Комплекс за социални услуги. Комплексът за социални услуги включва Защитено жилище, Приют и Дневни центрове за деца и възрастни с увреждания и Център за социална рехабилитация и интеграция.

Заявен е интерес от страна на организация „Норск Енерджи” в Осло да бъде партньор по проекта. Заедно с тях през 2010 г. е реализиран друг проект чрез Асоциацията на българските черноморски общини. Крайният срок за депозиране на проектното предложение е 7-ми януари 2015 година, а за изпълнения на дейностите по проекта – 30-и април 2016 г.

Енергийна пътна карта Добрич 2050

В началото на седмицата Общинският съвет на Добрич прие дългосрочна енергийна стратегия по проект „ИМАДЖИН – Ниско енергийни градове“. Проектът е по Оперативната програма за междурегионално сътрудничество INTERREG IVC, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие. В рамките на проекта партньорите са разработили свой стратегически документ за устойчиво енергийно развитие в дългосрочна перспектива. Община Добрич е създала своя дългосрочна визия чрез Енергийна пътна карта Добрич 2050, която е базирана на Плана за действие, приет по Споразумението на Кметовете – „Енергийно устойчив Добрич 2020“.

През месец декември тази година приключва тригодишният проект „ИМАДЖИН – ниско енергийни градове“, с водещ партньор Енерджи Ситис (Европейската асоциация на енергийните градове). Община град Добрич участва съвместно с още 8 европейски общини (Мюнхен, Лил, Милтън Кийнс, Одензе, Бистрица, Фигерес, Модена и Хамбург). Всеки един от органите на местно самоуправление, участник в проекта, е официално присъединен и е поел изпълнението на ангажиментите към Европейската инициатива „Споразумение на кметовете“. Неговата основна цел е борбата против климатичните промени чрез конкретни действия в периода до 2020 г.

По време на реализиране на проекта Европейският съюз (ЕС) е постигнал договореност за нов пакет от цели за 2030 г., които включват намаление на емисиите на парни газове с поне 40% спрямо нивото на 1990, е посочено още в докладната записка. В дадения контекст в процес на изпълнение на проекта е разработена концепция за ниско енергийни градове с повишено качество на живот за всички, предвид още по-амбициозните енергийни цели на ЕС. Като общ финален продукт по проекта е издаден Наръчник за провеждането на политика за ниско енергийни градове. Текстът на Стратегията за енергийно устойчив Добрич – „Енергийна пътна карта Добрич 2050“ е публикуван на сайта на общината.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама