Община Кюстендил с награда за иновации от Европейската СПА асоциация

Община Кюстендил е спечелила награда за иновации на ЕСПА – Европейската СПА асоциация, това съобщиха от Българския съюз по балнеология и спа туризъм (БСБСПА) на пресконференция днес. Кюстендил тепърва надгражда и възвръща изгубени позиции в спа туризма, каза д-р Татяна Ангелова, експерт към БСБСПА. Обектите за настаняване са 35, а леглата – 1300. „За да можем да имаме спа туризъм, трябва да имаме база“, коментипа Ангелова.
Кюстендил е познат още от времето на Римската империя със своите минерални води с лечебни качества. На територията на населеното място е имало центрове за възстановяване на ранени римски войници. Минералните води се отличават с висока температура, на територията на общината днес се предлагат услуги за възстановяване на хора с изгаряния.
50 г. назад Кюстендил е бил много известен курорт, а през последните 5 г. славата му като такъв постепенно се възвръща. Градът е включен в проект за курорти с минерални води от Римско време, заедно с Хисаря. В проекта участват 8 държави от Европа и целта е да бъдат привлечени спа туристи от цял свят.
България се нарежда след Гърция и Италия по отношение на римско наследство, каза Сийка Кацарова, зам.-председател на БСБСПА, избрана за вицепрезидент на ЕСПА. Тя посочи, че страната ни все още има много какво да учи за начина, по който да представя богатствата си пред света и за обърна внимание, че маркетингът е слабо място на България.
Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, обърна внимание, че е важно при развитието на спа туризма да се използват естествените минерални ресурси на дадена територия, да не се използват нехарактерни за мястото ресурси, т.е. традиционните ресурси да се прилагат в традиционната за тях среда. По думите му у нас има 260 обекта за балнео и спа туризъм.