Нови правила за дезинфекцията на фермите след епизоотични огнища

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Външни компании ще могат да заместват служителите на БАБХ

Изпълнението на дезинфекционните дейности след появата на епизоотично огнище ще може да се извършва и от външни фирми, които имат обучени служители, е основната идея в Наредба за условията и реда за извършване на дезинфекция, дезинсекция, дератизация и девастация при ограничаване и ликвидиране на болестите по животните, която бе публикувана в Държавен вестник. Според нея поне веднъж на 6 месеца ще влизат инспектори в обектите, в които преди това е имало епизоотично огнище, за да контролират дезинфекцията. С новата наредба та се въвежда възможност на изпълнители, различни от служителите на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) да извършват специализираните дейности по дезинфекция, дезинсекция, дератизация и девастация в обекти. По този начин ветеринарните лекари от системата на БАБХ ще се насочат по-ефективно към дейности, свързани с епизоотичните проучвания, с цел определяне на рисковете от разпространение на болестите по животните и зоонозите, огнищата ще се потушават по-бързо и рискът от разрастване на заразата ще се намали, коментират от земеделското министерство.

 

Как ще се извършва

Според разпоредбите на наредбата, когато има огнище в някой обект, трябва да предприемат мерки за предотвратяване разпространението на болестите, като обектите се почистят и приведат в добро санитарно състояние чрез ДДДД мероприятия. Собствениците на обектите трябва да изпълняват плана за контрол на критичните контролни точки по отношение на патогенните микроорганизми, членестоногите, вредните гризачи и хелминтите, предписан от ръководителя на ДДДД, а след това ще трябва да организират извършването на мониторингови изследвания за контрол на дезинфекцията поне веднъж на 6 месеца  след ликвидиране на огнището.

 

Обучението ще е задължително

Дезинфекции, дезинсекции, дератизации и девастации ще могат да извършват служители от МВР, Министерство на отбраната, транспортното министерство, БАБХ и служителите на структурите им, както и лицата, които притежават удостоверение за придобита квалификация за ръководител или изпълнител на ДДДД, вписани в регистъра. За тази цел лицата ще трябва да са минали обучение в специален курс. Ръководителите също ще се обучават – поне 48 часа, а изпълнителите на дейностите – поне 32 учебни часа. Обучението ще е само редовна форма, присъствено във висше училище или в център за професионално обучение, като курсът ще завършва с теоретичен и практически изпит, за да се гарантира усвояването на необходимите теоретични знания, практически умения и професионални компетентности за извършване на ДДДД. До участие в обученията се допускат само лица, които имат вече придобита квалификация. Издадените удостоверения ще са безсрочни.

 

Изискванията към изпълнителите

За ликвидиране на причинителите на зарази лицата ще трябва да използват безопасни биоциди, да имат системи за самоконтрол и документиране на дейността, които подлежат на проверка от БАБХ.

Лицата, които извършват ДДДД, ще трябва да разполагат с помещения за съхранение и подготовка на биоцидите за работа, санитарни възли за работиците, специализирани автомобили, както и  работно и защитно облекло, маски и други лични предпазни средства за хората. Ръководителят ще е натоварен както с подготовката на план, така и с отговорност за провеждането на мерките. За всички стъпки по обезопасяването на обектите ще се води хартиен и електронен дневник, който трябва да се съхранява поне 3 години. При възникване на аварийни ситуации ръководителят на звеното ще трябва да информира обществеността, кмета, областния управител и съответната ОДБХ и предприема незабавни мерки за отстраняване на причините и последствията от тях.

Контролът на всички мероприятия по ДДДД ще се извършва от БАБХ.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА