Нобелова награда за учени, открили лек срещу кръглите паразитни червеи нематоди и срещу малария

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Нобеловата награда за медицина за 2015 година се присъжда на Уилям Кембъл (85 г.) и Сатоши Омура (80 г.) за разработката на лекарствен препарат срещу инфекции, предизвиквани от кръгли паразитни червеи, както и на Йоуйоу Ту за създаването на лекарство срещу малария, става ясно от съобщение на сайта на Нобеловия комитет.

Японският микробиолог Сатоши Омура от много години се занимава с изследването на бактериите Streptomyces, които се явяват производители на много антибиотици. Омура успял да открие в образци от почва няколко хиляди нови щама бактерии, като съсредоточил вниманието си на половината от тях. Уилям Кембъл, ирландски паразитолог, който работи в САЩ, се присъединил към изследванията на Омура.

Учените успели да открият щам бактерии, които изработват антибиотик, особено ефективен срещу паразити, поразяващи лимфната система както на домашни животни, така и на човека.

Биоактивният агент е получил названието Avermectin, а малко по-късно от него било изолирано още по-ефективно средство – Ivermectin. Този препарат е бил изпитан върху хора и е доказал своята ефективност в унищожаването на ларвите на паразитните червеи, а първите публикации, посветени на разработката, се появили още през 1979 година в сп. Antimicrobial Agents and Chemotherapy.

Успех в борбата с маларията

Маларията се разпространява от комари от рода Anopheles. По оценките на специалистите към началото на XXI век маларията е поразявала 350–500 млн. души годишно, като от тях загивали 1,3–3 млн., а в повечето случаи се инфектират деца на възраст до пет години.

Китайската изследователка Йоуйоу Ту открила, че екстракт от растението Artemisia annua (сладък пелин) може да бъде кандидат за борец с маларията. Йоуйоу Ту успяла да изолира от пелина компонент с названието Artemisinin, който се оказал способен да унищожава причинителя на малария както при животни, така и при хора. Artemisinin представлява нов клас антималарийни препарати, които убиват възбудителя в най-ранния стадий.

Йоуйоу Ту е първата китайка, получила Нобелова награда за медицина, а също 12-ата жена, получавала тази престижна награда. През 2011 година постижението ѝ е отбелязано с награда Ласкер. При получаването ѝ Йоуйоу Ту заявила: „Най-голямата награда за мен е да видя как оздравяват моите пациенти.“

Тази година за получаване на Нобелова награда за медицина са били номинирани 327 души, от които 57 – за първи път, става ясно от съобщение в официалния Twitter на Нобеловите награди. Размерът на Нобеловата награда за 2015 година е 8 милиона шведски крони, което е 960 000 долара.

Днес, 6 октомври, ще бъдат обявени имената на Нобеловите лауреати за физика.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА