Нобелова награда за учени, открили лек срещу кръглите паразитни червеи нематоди и срещу малария

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Нобеловата награда за медицина за 2015 година се присъжда на Уилям Кембъл (85 г.) и Сатоши Омура (80 г.) за разработката на лекарствен препарат срещу инфекции, предизвиквани от кръгли паразитни червеи, както и на Йоуйоу Ту за създаването на лекарство срещу малария, става ясно от съобщение на сайта на Нобеловия комитет.

Японският микробиолог Сатоши Омура от много години се занимава с изследването на бактериите Streptomyces, които се явяват производители на много антибиотици. Омура успял да открие в образци от почва няколко хиляди нови щама бактерии, като съсредоточил вниманието си на половината от тях. Уилям Кембъл, ирландски паразитолог, който работи в САЩ, се присъединил към изследванията на Омура.

Учените успели да открият щам бактерии, които изработват антибиотик, особено ефективен срещу паразити, поразяващи лимфната система както на домашни животни, така и на човека.

Биоактивният агент е получил названието Avermectin, а малко по-късно от него било изолирано още по-ефективно средство – Ivermectin. Този препарат е бил изпитан върху хора и е доказал своята ефективност в унищожаването на ларвите на паразитните червеи, а първите публикации, посветени на разработката, се появили още през 1979 година в сп. Antimicrobial Agents and Chemotherapy.

Успех в борбата с маларията

Маларията се разпространява от комари от рода Anopheles. По оценките на специалистите към началото на XXI век маларията е поразявала 350–500 млн. души годишно, като от тях загивали 1,3–3 млн., а в повечето случаи се инфектират деца на възраст до пет години.

Китайската изследователка Йоуйоу Ту открила, че екстракт от растението Artemisia annua (сладък пелин) може да бъде кандидат за борец с маларията. Йоуйоу Ту успяла да изолира от пелина компонент с названието Artemisinin, който се оказал способен да унищожава причинителя на малария както при животни, така и при хора. Artemisinin представлява нов клас антималарийни препарати, които убиват възбудителя в най-ранния стадий.

Йоуйоу Ту е първата китайка, получила Нобелова награда за медицина, а също 12-ата жена, получавала тази престижна награда. През 2011 година постижението ѝ е отбелязано с награда Ласкер. При получаването ѝ Йоуйоу Ту заявила: „Най-голямата награда за мен е да видя как оздравяват моите пациенти.“

Тази година за получаване на Нобелова награда за медицина са били номинирани 327 души, от които 57 – за първи път, става ясно от съобщение в официалния Twitter на Нобеловите награди. Размерът на Нобеловата награда за 2015 година е 8 милиона шведски крони, което е 960 000 долара.

Днес, 6 октомври, ще бъдат обявени имената на Нобеловите лауреати за физика.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама