Неоникотиноиди са открити в мед от 6 континента

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
1 Минути

Неоникотиноидите са смятани за една от основните причини за намаляване на популацията на пчелите в световен мащаб. Изследователите са идентифицирали още около 60 потенциални стресови фактора за медоносните насекоми, но темата за неоникотиноидите остава отворена.

Изследване, проведено от група швейцарски изследователи, публикувано в сп. Nature, е проведено чрез тестове на 198 различни проби мед от 6 континента (на Антарктида няма пчели), съобщава modernfarmer.com. Оказало се, че 75% от всички проби  съдържали следи от неоникотиноидни пестициди като 45% от медовете показали наличие на повече от един неоникотиноид. Доколко това замърсяване е вредно за потребителите обаче все още няма ясни доказателства. Не е ясна и дозата, която нанася вреди на консуматорите. По-конкретни резултати има относно влиянието на тези пестициди на пчелите. Изследване е показало, че то уврежда способността на медоносните насекоми да събират храна и да се размножават, поради това се смята, че намаляват и популациите на пчелите.

Работата по изясняване влиянието на неоникотиноидите върху пчелите продължава на европейско ниво. Повече информация – ЕК планира ограничения за неоникотиноидите.

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА