Не просто боб, а символ

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
8 Минути

Докато някои традиционни сортове замират, тъй като стопаните не ги избират, други са не просто разпространени и търсени, но и са се превърнали в символи. Смилянският фасул е един от успешните примери, в които успяваме да правим добра реклама на това, което ражда земята ни. Фасулът на Смилян си има дори и фест. Историята му ни разказа Илия Годев, един от главните „виновници“ за случването на този фестивал.

Смилянският фасул е култура, широко разпространена по горното течение на река Арда от много години. „Аз често се шегувам с местните, в Смилян особено, да не вирят много носове, защото заслугата за популярността на това наименование е основно на „Балкантурист“, обяснява Годев. В края на 70-те Пампорово като международен курорт, започва работа с чужди туристи. В региона дошли хранителни технолози със задачата да направят регионално меню. Топлите предястия били ясни – пататник и клин – баница с ориз, яйца и сирене. Без колебание избрали и чевермето, тъй като дребното скотовъдство било стар поминък в района. Голямото предизвикателство било обаче да се открие подходящ продукт за регионално студено предястие. Така експертите се спират на едрия вариант на смилянския фасул. Той се ползва за салата и местните го наричат фасульовица.

Смилянски тайни – знайни и незнайни

Часовниковата кула в Смилян
Часовниковата кула в Смилян

Много са факторите фасулът да е толкова разпространен в района. Един от тях е, че там не виреят много култури, другият – справедливата цена за фермерите. Килограм смилянски бобчета (от дребните сортове) е около 6-7лв, а едрият салатен сорт върви по 9-10 лв. Това са цените тази година, но те варират според реколтата. Тази година тя не е била благоприятна за смилянския фасул. Дъжд имало в началото на лятото, след това – чак септември.

Ръчната работа по отглеждането на боба е много – когато се направят вадите за засаждане, местните правели копки, в които се заравят семената. До Гергьовден има реална опасност слана да попари крехките кълнове, ако се случи това – трябва да се пресява. Около 30-40 ден от засяването растението е стигнало 10-15 см височина и идва ред  да се поставят коловете.  Те освен необходимост за растението, са и традиция, свързана с отглеждането на животни в близкото минало. Когато изксъхнела листната маса, се измъквали коловете, издърпвали се от растението, прибирал се бобът и оставал чист фураж за животните, разказва за привичките на родопчани Илия Годев. „Родопчанинът има много пестеливо отношение към храната като ресурс и към продуктите, от които се приготвя храна.“, отбелязва той. Причината е, че в Родопите не виреят много култури, основните са картофи, цвекло, царевица, от житните – единствено навремето еднокласова ръж се гледала. Фасулът обича да е на проветливо място. Характерно е, че той се отглежда заедно с друга, но ниска култура – например цвекло. Сеят се два реда фасул, два-три реда ниска култура, разказва Илия.

 

Празник да е!

Терлиците, запазената традиция, с която селото се гордее
Терлиците, запазената традиция, с която селото се гордее

Празникът на фасула е взаимстван от подобния празник в село Радуил. Смилянският фасул имал първия си празник през 2003 г. Съществената роля да си има и Смилян празник е на тогавашния кмет Сафидин Чикуртев. По това време вече била стартирана процедура за словесно наименование и географски произход на смилянския фасул по директивата за местните производства.

Въпреки че фестивалът бил доста импровизиран, понеже бил нещо ново, развълнувал селото. Стартът на бобения празник бил с два конкурса – за производител и за най-оригинално ястие с протеиновата култура. Още първото издание на събитието провокирало интереса и на много туристи. По това време организаторите на феста решили да направят допитване до местните хора за трите най-характерни неща за селото. Първото, което жителите посочили, било часовниковата кула, за изненада на анкетиращите обаче другите две неща били не забележителности, а поминъчни традиции – смилянският фасул и умението на жените в селото да изработват и най-вече да шарят традиционни родопски терлици.

През първите две години на провеждане на празника се включвали и децата – с песни и танци, но за да са още по-активни във всеобщия празник, за тях през 2005 г. бил обявен конкурс за най-оригинално пано, направено от смилянски фасул. Оказало се, че изработката на паното ангажирала цялото семейство и сплотява деца и родители, баби и дядовци.

Няма история, но има сбирка

 Един от любопитните факти за Смилян е, че това е единственото село от околността, което няма писмена история. Няма ги съхранени историята, традициите, културата. Така се родила идеята да се направи етнографска сбирка в читалището. Периодът съвпаднал с време, в което започнал да се усеща някакъв запад в допреди това особено активните читалищни дейности. Днес паната с бобено изкуство и шарените терлици са събрани в тази етнографска сбирка.

Бобчета за Гинес

Пано, кандидат за рекорд на Гинес
Пано, кандидат за рекорд на Гинес

В етнографската сбирка на селото освен че са събрани детските пана – всяко специално само по себе си, има и друго, по друг начин специално пано. То е кандидат за рекордите на Гинес, но не с размери, а с най-голям брой индивидуални участници. Екипът на Агрозона също даде своя принос за рекорда. До момента, в който ние посетихме сбирката, 15 285 човека вече бяха сложили своето зрънце върху бобеното изображение.

Дивите цветя

Смилян си има и друг празник – летен и цветен – Фестивал на дивите цветя. Той се провежда от 2013 г., иницииран от еко организация „Родопи“. Празникът обхваща последните два уикенда на юни и седмицата между тях като в периода влиза и Еньовден. Акцентът на фестивала обаче не е фолклорът, свързан с Еньовден. Целта е да се популяризира растителното разнообразие на Смилян и района, да се запознаят участниците с редките и защитени видове, а местните да видят как подобни инициативи могат да осигуряват поминът на жителите. Туристически ориентираните събития са през почивните дни. Празникът включва няколко селища Смилян, Могилица, Арда, Горна Арда, Сивино и Момчиловци. Организират се ателиета по аромотерапия, ботанически турове, фото турове, работилници за деца.

 

Анета Стефанова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА