Националният съвет по горите иска отмяна на заповедта за сечи в гори над 100 г.?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Съветът ще заседава регулярно на всеки три месеца

В рамките на първото заседание на Националния съвет по горите е обсъден ефектът от прилагане на заповеди, с които се ограничава предвиденото средногодишно ползване на дървесина от високостеблени гори с възраст над 100 години. В дискусията преобладаваха становищата, че такива заповеди са лесовъдски необосновани, съобщиха от Министерство на земеделието. От тук става ясно, че министърът на земеделието Иван Иванов вероятно планира да отмени въвевената през 2021 г. от служебния министър Христо Бозуков заповед за спиране на сечите в 30% от горите над 100 г.

Дунчев отново с критика към земеделския министър

гори, горски, Agrozona.bg

Междувременно народният представител Александър Дунчев критикува състава на учредения в началото на юни Национален съвет по горите, като посочи, че в него са включени 14 служители на министерството, 5 члена от други министерства, 2-ма от научни организации, 3-ма от съсловни организации, 4-ма от горския бизнес и ЕДИН ЕДИНСТВЕН представител на обществените и природозащитни организации.

Според Дунчев, земеделският министър си е поставил крайна цел за отмяна на заповедите на служебния агро-министър проф. Бозуков от юни 2021 г. за спиране на сечите в 30% от горите над 100 г. и на горите покрай реки, извори, населени места и пътища. Съдейки от проведеното заседание на Съвета, предположенията на Дунчев може да се окажат основателни.

Провеждане на процедури за възлагане изпълнението  на дейности в горските територии

„Голяма част от постъпилите сигнали през последните месеци са свързани с проблеми при провеждане на процедурите за възлагане изпълнението  на дейностите в горските територии, включително и  с покупко – продажбата на дървесина и с ресурсното осигуряване на дървопреработвателните и мебелни предприятия, както и на населението с дърва за огрев“, посочи д-р Иванов.

Сред приетите мерки се предвижда предприемане на действия за избягване на ограничителни и дискриминационни изисквания при провеждане на процедури за възлагане на дейностите и при продажбата на дървесина – преглед на нормативните текстове в Наредбата за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии – държавна и общинска собственост, и за ползването на дървесина и недървесни горски продукти (Наредбата) и в тръжните условия на обявяваните процедури. Заложено е и цялостно преминаване на продажбите на дървесина чрез електронни търгове и конкурси, с изключение на продажбите по ценоразпис на физически лица.

Методи за определяне на начални цени при възлагане на дърводобив

 

Планира се публичност и проверимост на методите, използвани за определяне на началните цени при възлагане на дейностите и добива на дървесина, и при продажбата на дървесина на корен и от склад. Записано е утвърдените от министъра на земеделието финансови планове на държавните предприятия да са обществено достъпни.

По време на разговорите представителите на сектора поставиха въпроса за свързаност между системите на НАП и институциите в сектора на горите, чрез която да може да се проследява връзката между издадените билети за добив на дървесина и фактурите за продажба.

Тема на дебат бяха и възможностите за увеличаване на бюджета на Изпълнителна агенция по горите, като заместник-министър Христанов посочи, че ще се търсят възможности това да се случи. Част от разговорите бе и необходимостта от законови промени, както и проблемите на инспекторите, работещи в държавните горски предприятия.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама