Национална конференция на еколозите се проведе в Добрич

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Двудневна Национална конференция „Оползотворяване на биоотпадъци и намаляване на въглеродния отпечатък „ се проведе в Добрич, съобщи радио “Добруджа”. Градът е пилотна община по компостиране на биологичен материал.

Само две са общините, които работят по метода на компостиране – Смолян и Добрич, но водеща  община с много по-голям принос е Добрич, изтъкна на пресконференция Велеслава Абаджиева – национален координатор на Програма за малки проекти на Глобалния екологичен фонд. Тя благодари на кмета и на еколозите за съфинансирането и реализацията на компоста. Увери, че площадката в Добрич е действаща и тя се е убедила в качествата й лично.

От 2005 г. до сега са финансирани 105 проекта за 9 милиона долара, съобщи Абаджиева. Глобалният екологичен фонд е дал едва 3,8 милиона долара, останалата, по-голяма част, съфинансират бенефициентите. Добричкият проект е успешен и това е видно. На срещата участваха над 130 еколози от цялата страна. Конференцията се организра по проект “Повишаване капацитета на местните власти за управление на биоразградимите отпадъци и намаляване на въглеродния отпечатък – пилотен модел за оползотворяване на биоразградими отпадъци в Община Добрич”. Проектът е финансиран от Програмата за малките проекти на Глобалния екологичен фонд и UNDP. Партньори при неговото изпълнение са Асоциацията на еколозите от общините в България (АСЕКОБ), Община Добрич и Лесотехническият университет.

Доц. Екатерина Тодорова от  Лесотехнически университет  е консултант по проекта. Тя изтъкна, че ако не е била предоставена площадка от страна на общината, този опит, за който се готвят специалисти, нямаше да се случи. Рециклирането на органичната материя се поставя на първо място в Закона за опазване на околната среда, посочи доц. Тодорова. Хиляди изисквания има за разделното събиране на био отпадъците, които гарантират успеха на компоста поясни Тодорова.

Теодора Петкова – главен еколог на община Добрич, поясни размера на компостираната биомаса. Това са 800 кубика листна маса, заложена в десет лехи на  2 декара терен на разсадника. С 50 кубика от пет лехи са наторени розите в розариума на градския парк.Проектът в Добрич се осъществява от осем месеца, той ще завърши през февруари.

Нашата задача е да работим за културата на рециклирането  на отпадъците, каза кметът на Добрич Детелина Николова , която откри конференцията. Тя смята, че поставянето на листната и дървесна маса извън контейнерите е успех в тази насока. Гражданите трябва да се научат сами да доставят зелената маса така както правят в Дания, даде пример Николова. Там хората са свикнали да ползват биоторове  за личното си стопанство.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама