Намаляват реколтираните площи с есенници

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Царевица и слънчоглед са първенци сред пролетните култури

Площите, които подлежат на реколтиране, засети с пшеница и ечемик намаляват, съответно с 1,6% и 4,5% спрямо същия периода на миналата година, сочат данните на Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) в оперативен анализ. Още по-голям е спадът с културите маслодайна рапица, ръж и тритикале, като процентът е от 14,6 до 23. При всички есенници обаче се наблюдава увеличение в пъти на обработките с азотни торове и хербициди, казват още от ведомството. В това отношение най-голям е скокът при ечемика – 3-4 пъти. Подобна е ситуацията и при пшеницата. През 2018 г. третираните площи с хербициди при културата се равняват на 1,3 млн. дка, докато сега те са 3,9 млн. дка.

Голямо увеличение се отбелязва и по отношение на сеитбата на пролетниците. Основно това се обяснява с благоприятното време навън. Към момента засятата площ с маслодаен слънчоглед се равнява на близо 3,8 млн. дка, докато през 2018 г. тя е била едва малко над 57 хил. дка. Заетата с царевица земя е малко над 1 млн. дка, докато в началото на април 2018 г. тя се оценява на близо 17,5 хил. дка. Пролетният ечемик бележи увеличение от три пъти, а овеса е малко над това ниво. Намаление се отбелязва само при лещата, която от над 15 хил. дка през 2018 г. сега е близо 8 хил. дка.

Характерно за тази година е и увеличението на площите, заети с картофи. В началото на април 2018 г. те са били 7,9 хил. дка, докато сега са около 30,2 хил. дка. При доматите обаче се отбелязва сериозно намаляване, което се равнява на 72,3%.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА