Намалението на директните плащания за България ще е с 1%

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Намалението на бюджета за директни плащания за България в новата многогодишна финансова рамка в бюджета на ЕС 2021-2027 г. ще бъде 1%. Без промяна ще останат бюджетите в това направление за Румъния, Словакия и Португалия. За Естония, Латвия и Литва ще има увеличение съответно с 13,6%, 13,2% и 12,3%. Това става ясно от предложението на Европейската комисия за новия бюджет на ЕС.

Комисията предложи да бъде възприето по-балансирано разпределение на подкрепата чрез задължителен механизъм за поставяне на таван на подкрепата. Това включва и разходите за труд, включително в семейния бизнес. Така спестените средства от таваните за плащанията ще останат на разположение на страните членки за преразпределение към други фермери и ще бъдат съсредоточени към малките и средните ферми. „Ако страните членки използват добре тази възможност, това ще означава, че за семейните ферми намалението ще бъде 3,9% в 16 страни. Всъщност бих казал, че ако тази възможност се използва добре, средностатистическият фермер във всяка държава членка няма да претъпи намаление на плащанията.”, коментира еврокомисарят по земеделие Фил Хоган.

Той обърна внимание също на възможността съфинансирането на Програмата за развитие на селските райони да бъде намалено с 10 точки. „Така ако съфинансирането ви е 53%, то ще достигне 43%; или ако e 80%, то ще стане 70%. В зависимост от това на какво ниво е съфинансирането ви, то ще бъде намалено с 10 точки. Това означава, че страните членки ще трябва да компенсират намалението. Ако решат да го направят, няма да има намаление на средствата за ПРСР, което означава, че няма да има намаления във финансирането за фермерите, които извършват дейност в райони с природни ограничения.“, коментира Фил Хоган.

Бюджетът на ЕС за ОСП от 2021 г. до 2027 г. е определен на 365 млрд. евро. Общият бюджет на ЕС за този период е 1,279 трилиона евро, което представлява дял от 1,11% от БВП на 27-те страни-членки на ЕС.

Следващи стъпки

Сега е ред на Съвета да договори своята позиция относно следващата МФР, чието приемане ще се нуждае от съгласието на Парламента. Евродепутатите призоваха преговорите между ЕП, Съвета и Комисията да започнат незабавно с цел евентуално постигане на споразумение преди европейските избори през 2019 г.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА