Най-голямото българско производство на пенливи вина е в Лясковец

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

По традиция производството на пенливо вино, по-известно у нас като шампанско, се увеличава в края на всяка година. В навечерието на Коледа и Нова година се бутилират десетки хиляди бутилки. Фирмите, специализирани в производството на пенливо вино у нас, са общо осем, като най-голямото производство е на винзавода в Лясковец, където се бутилира 1/3 от българското „шампанско“. Винзаводът е създаден през 60-те години на миналия век след редица проучвания, които установяват, че почвените и климатичните условия са най-подходящи за производството на пенливо вино. Тогава са засадени близо 7 хил. дка лозя, а първата партида пенливи вина е от 1959 г.

Класическото шампанско се произвежда от три сорта грозде – шардоне, пино ноар и пино мюние. Според експертите шардонето се счита за грозде, което придава елегантност и стил на виното, докато пино ноар е синоним на силен и категоричен вкус. А пино мюние е разновидност на пино ноар, характеризиращо се с изключително плодов характер и силен аромат. В България пенливото вино се прави от шардоне и алиготе, който заменя другите два сорта грозде. Освен у нас лясковското пенливо вино е познато и в другите европейски страни, най-вече в съседна Румъния, както и извън пределите не Европейския континент.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА