Надя Петкова: „Връзката между производител и клиент е най-добрата“

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Надя Петкова е практикувала като строителен инженер, има второ образование – икономическо. Когато дошла икономическата криза обаче, пазарът в строителството се свил и тя решила да промени посоката.  Днес е биопроизводител.  Спомня си как още като била 5-6 годишна, баба й  я водела в семейните градини. От тогава се е зародила обичта й към земеделието. Надя подава документи за биосертификация през 2012 г. като и преди сертифицирането, казва, че се е старала да отглежда продукцията си по възможно най-чист начин, тъй като е имала силен мотив – да храни с чиста храна децата си.

Фермерските пазари

Надя Петкова (дясно) и Албена Симеонова, председател на Българска асоциация "Биопродукти"
Надя Петкова (дясно) и Албена Симеонова, председател на Българска асоциация “Биопродукти”

За био продукцията Надя казва: „Много се радвам, че младите хора са много отворени, обществото си  промени погледа в тази посока – може да си купят нещо малко, но да е качествено“. Жената реализира директно продукцията си – на фермерски пазари и на основния пазар в Пловдив. През зимните месеци, когато няма много продукция, посещава само фермерските пазари всяка събота: „Старая се във всеки сезон да представя нещо на своите клиенти. “ Щастлива е от директния контакт с клиентите и от обратната връзка, която получава. „За мен връзката между производител и клиент е най-добрата… и аз много се радвам, че в Пловдив това се получи.“, коментира Надя.

За да скъси повече дистанцията между производители и потребител, Надя е провеждала и дни на отворените врати във фермата си. Надява се тази година в сезона на ягодите времето да е хубаво, за да може да покани отново клиентите си, тъй като миналата година дъждовете не й позволили. Надя подчертава, че изключително много държи хората, които купуват продукцията й, да имат доверие, че тя наистина е отгледана по възможно най-чист начин.

По отношение на кооперирането Надя споделя, че би се кооперирала с други биопроизводители, за да може заедно да излизат на пазари, но не и с производители на конвенционална продукция. За директните доставки до клиенти казва, че не са добър вариант за пресните продукти, тъй като продукцията пристига на следващия ден и се случва тя да бъде разпиляна в опаковката.  За консервите те не са проблем.

Капково напояване в действие

Освен ягоди на 4 дка, Надя отглежда сливи – 11 дка, има стара ябълкова градина на 6,5 дка,

Децата на Надя се радват да бъдат част от земеделския процес
Децата на Надя се радват да бъдат част от земеделския процес

малини – около 7 дка.  Сади и подправки – не в големи количества, но достатъчно, за да предлага пресни и сушени ароматни треви на своите клиенти. „Искам хората да усещат храната, заедно с пресните подправки, които й придават завършен вкус.“, казва тя. Стопанствата на жената са в селата на родителите й – Труд и Строево, Пловдивско. Тя има и оранжерии, където през зимата растат марули. Полива със система за капково напояване. Направила е и система мъглуване, но тя все още не е влязла в употреба. Мъглуването е естествената влага за растенията, коментира фермерката. Докато марулята се чувства перфектно при мъглуване и дъждуване, някои видове, като ягодата например, търпи поражения при този вид поливане, затова капковото напояване няма да бъде напълно заместено. Някога е използвала „бабини“ рецепти с отвари от растения, за да предпазва насажденията си, но практиката й е показала, че резултатът от тях е краткотраен и сега се доверява на сертифицирани препарати за биологични стопанства.

Лято в буркани

За да оползотвори плодовете, които са повече от нуждите на пазара, Надя прави сокове и сладка, „за да не се похаби продукцията, която чакам една година“. През есента прави и консерви. Продава ги като домашноприготвени на фермерския пазар. Радва се, че клиентите й харесали зимнината, която прави по традиционни български рецепти, някои дори вече са си поръчали по-големи количества за следващата зима. Надя е взела рецептите за консервите от баба си. Казва, че е израснала с ежегодното приготвяне на буркани.

Развитието зависи от средствата

На въпроса за трудностите пред биопроизводството Надя казва: „Стигаме до финанси.“

Надя отглежда голямо разнообразие от зеленчуци, плодове и подправки
Надя отглежда голямо разнообразие от зеленчуци, плодове и подправки

Споделя, че иска да направи оранжерия и да си купи машина за сушене на плодове и зеленчуци и трактор.  Машината за сушене би дала възможността на производителката да участва и в изложения и извън сезона на зреене на продукцията. Понеже източник на приходи е само земеделската дейност, разчита, че през тази година отново ще бъде отворен прием по подмярката за малки стопанства 6,3, по която иска да кандидатства. До момента е кандидатствала по 141 мярка за 3000 лв, с които си плаща масата на пазара.

Както бабата на Надя я е водила в градините, така и самата Надя води децата си – момиче и момче, съответно на 11 и 7 годинки. Що се отнася до работната ръка – когато има много назрели плодове производителката наема допълнителен чифт ръце. Обмисля за тази година да назначи за постоянно кадри, които да й помагат в работата: „Човек не може да порасне без работници“, казва Надя. Като всеки земеделец, и тя трудно намира работна ръка.

Туризмът и храната – ръка за ръка

„Ако България предложи туризъм с добро представяне на българските продукти, мисля, че страната ни може да се превърне в чудесна дестинация за посещение“, коментира Надя. Тя наблегна, че четирите ни сезона подчертават вкуса на българските плодове и зеленчуци. По думите й с удоволствие би си партнирала с къща за гости, за да осигурява на туристите прясна и чиста храна. Дамата дори мисли да си направи сама такава къща, тъй като все пак е строителен инженер. Запланувала е да започне строителството на къщата още през тази година.

Снимки: личен архив

Четете още: Зам.-министър Димитров: Фермерската храна е качествена и добре контролирана

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА