Над 8 пъти ръст на внесената у нас царевица

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

От началото на юли миналата година до 8-и октомври 2017 г. внос на зърнени и маслодайни култури не е реализиран през пристанищните терминали във Варна и Бургас, отчита оперативният анализ на земеделското министерство. Все пак обаче внос има. През юли 2017 г. у нас са внесени 2,6 хил. тона пшеница и 11,3 хил. тона рапица, което е съответно с 5,3% и 6,2% повече на годишна база, сочат предварителни данни на Националната статистика. През първия месец на пазарната 2017/18 година не е реализиран внос на ечемик.

Отново предварителни данни на НСИ сочат, че от септември 2016 г. до юли 2017 г. в страната са внесени 355 хил. тона царевица и 209,8 хил. тона слънчоглед, което е съответно с над 8 и почти 2 пъти повече спрямо преди година. От този март при царевицата е налице чувствително увеличение на доставките.

Плодове и зеленчуци

От януари до юли 2017 г. у нас са внесени 160,3 хил. тона пресни зеленчуци и 172,3 хил. тона пресни плодове, съответно с 2,9% повече и с 2,8% по-малко спрямо същия период на 2016 г., показват предварителни данни на НСИ.

Причина за по-големия внос на пресни зеленчуци е основно нарастване на доставките на картофите с 4,3 хил. тона или 18,6% и доматите със 7 хил. тона или 15%. При другите продукти, значително увеличение има при вноса на гъби – над 30 пъти, спанак – над 2 пъти, при чесънът ръстът е с 82,1% и при бобовите зеленчуци – с 57,8%. Пак ръст, но по-умерен се наблюдава в доставките на моркови, репи, марули, тикви и патладжани – с между 1,6% и 27,4%. Анализът отчита, че сред традиционно внасяните в по-големи количества зеленчуци, има намаление на вноса при краставиците, праза, лука, пиперките, зелето и някои видове гъби – от 3,9% при краставиците до 34,3% при гъбите.

По-малкият внос на пресни плодове се дължи основно на намалените доставки на цитруси с 6,8 хил. тона. Спад има и при импорта на дини (с 4,8%), ябълки (с 9,5%), грозде (с 11,3%), ягоди (с 14,1%) и вишни (с 43,8%). За сметка на това при вноса на черупкови плодове, малини и дюли има ръст във вноса като при дюлите той се е увеличил с над два пъти. Нарастване на доставките има и при вноса на пъпеши, круши, праскови, череши и кайсии като при пъпешите то е най-малко – 9,1%, а при кайсиите – най-голямо – 71,2%.

През първите седем месеца на 2017 г., износът на пресни зеленчуци намалява с 15,3% на годишна база, до 17,3 хил. тона, а този на пресни плодове – с 28,2%, до 18,2 хил. тона. Главна причина за това е по-малкият експорт на краставици и корнишони – спад с 2 хил. тона. Намаляват и доставките от страната ни на гъби – с 2,5 хил. тона. Сред останалите пресни зеленчуци спад в изнесените количества има при патладжаните, праза, лука, морковите и репите и марулите – в границите от 18% до 82% като най-осезателен е при марулите. Противоположна е тенденцията при пиперки, домати, картофи, зеле, бобови зеленчуци и тикви, като ръстът е от 14,8% до 91,2% (най-значително при тиквите).

Понижението на общия износ на плодове спрямо седемте месеца на миналата година е в следствие на намаление на реекспорта на цитрусови плодове с 2,1 хил. тона или 23,6%, дини – с 2,7 хил. тона или 44% и ябълки – с 2 хил. тона или 97%. Спад на годишна база има и при износа на сливи, ягоди, грозде, пъпеши, малини и круши – с между 6,2% и 97,2%, като при крушите намалението е най -голямо. Увеличава се обаче износът на праскови, черупкови плодове, череши и вишни и кайсии отбелязват увеличение на годишна база от 2,7% при прасковите до над два пъти при кайсиите.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА