Над 107 000 ха държавни гори в Натура 2000 са във фаза на старост

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Над 107 хил. дка гори или 7% от местообитанията в зоните по Натура 2000 са във фаза на старост и не може да се ползват за комерсиален дърводобив. Това определи Министерство на земеделието и храните в сътрудничество с Изпълнителна агенция по горите чрез проект, който стартира през 2015 г. с цел да бъде опазено биологичното разнообразие у нас. Резултатите от проекта бяха представени на среща с представители на неправителствени и браншови организации от горския сектор, организации на собственици на общински и частни гори, представители на държавните горски предприятия и на МОСВ.

„Направеното до тук е резултат от усилията на държавата като стопанин да подсили обществените функции на държавните гори. През 2015 г. МЗХ предложи и МС прие увеличаването на площта на защитните гори със 105 000 ха в отговор на очакванията на обществеността за по-добра превенция на горските територии. Днес обявяваме близо 107 000 ха гори във фаза на старост. Така над 200 000 ха държавни гори ще имат специален статут и в тях ще бъдат наложени определени строги ограничения във връзка с тяхното стопанисване.”, заяви зам.-министър доц. Георги Костов при откриването на срещата.

С новите площи защитените горски насаждения стават общо 200 хил. ха. Те са с голямо обществено значение за опазването на природата на страната. Общите площи с гори у нас са 3 800 000 ха. В изпълнение на директива на ЕС България през последните увеличи площите със защитени горски територии. Според европейското законодателство поне 10% от хабитата трябва да бъде поддържан в състояние на старост.

Списъци на насажденията по типове местообитания, както и зоните, където те са определени, представи д-р инж. Ценко Ценов, директор на дирекция „Гори и лесовъдски дейности” в ИАГ. Подборът е направен на базата на подробен анализ на площи от държавните горски територии, предоставени от държавните горски стопанства във всяка от зоните по Натура 2000. При определянето им са спазени строги критерии, които са свързани със съхраняването на ценен генофонд и опазването на биологичното разнообразие. „Горите във фаза на старост са природен пример за естествената динамика на процесите в гората, което може да подпомогне устойчиво да се стопанисват останалите гори”, допълни инж. Ценов.

На електронната страница на ИАГ ще бъде представена карта, на която са обозначени определените гори във фаза на старост.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА