МЗХ въвежда ранкинг на проектите по две мерки от Лозаро-винарската програма

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Заместник-министрите на земеделието и храните д-р Цветан Димитров и Васил Грудев предложиха за одобрение от министър Десислава Танева Проект на Наредба за изменение и допълнение на условията и реда за предоставяне на финансова помощ по национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2014 – 2018 г., предават от пресцентъра на Министерство на земеделието и храните.

С предложените изменения за пръв път се въвежда системата на оценяване на проектите по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ и мярка „Популяризиране на пазарите на трети държави“ въз основа на приоритетни критерии за оценка на проектите (ранкинг). С ранкинга по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ се цели да се обхванат по-широк кръг от производители, притежаващи различни специфични характеристики. По мярка „Популяризиране на пазарите на трети държави“ ранкингът е насочен, не само към оценяване на определени качества на кандидата, но и към насърчаване на проекти, отговарящи на критерии, свързани с обхвата и спецификата на отделните дейности. Очакваният ефект от променените процедури за одобрение е насърчаването и активизирането на повече производители и даване на възможност да бъдат диференцирани тези от тях, които притежават определени специфични качества, както и даване на предимство на проекти, които в по-голяма степен отговарят на изискванията за обхват, приложно поле и очаквани резултати от постигнати дейности. Това ще доведе и до постигане на повече прецизност при избора на проекти и до по-целенасочено финансово подпомагане със средствата от Европейския фонд за гарантиране на земеделието.

С оглед постигане на по-справедливо разпределение на европейските средства и за да гарантира по-равномерното им усвояване от бенефициентите, са въведени финансови тавани за отделните проекти по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ и по мярка „Популяризиране на пазарите на трети страни“.

С цел осигуряване на траен ефект от направените инвестиции и едновременно с това опазване на финансовите интереси на Европейския съюз, са създадени нови текстове, свързани с отговорностите на ползвателите на финансова помощ.

Повече подробности може да получите ТУК.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА